Egy pályakezdő fizetése alig több a minimálbérnél
Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közleményéből kiderült, hogy a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, valamint csaknem ötszáz védőnő fordult beadvánnyal az alapvető jogok biztosához bérük megállapításának módját sérelmezve. Az egyesület elnöke szerint ugyanis a hatályos jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy az alapellátáshoz sorolt védőnők a szakellátásban dolgozók számára megállapított bértábla hatálya alá tartozzanak, így jövedelmük lényegesen kevesebb, mint a szakellátásban dolgozóké.
A biztoshoz forduló diplomás védőnők - azonos tartalmú levelükben - részletes számításokkal mutatták be a szakellátásban és az alapellátásban dolgozók bére közötti különbséget, és egyesével mutatták ki a fizetésüket. Ez alapján egy pályakezdő védőnő fizetése alig haladja meg a minimálbér összegét, de a hosszabb ideje a pályán lévő védőnők fizetése is - pótlékokkal együtt - alig éri el a 161 ezer forintot, azaz a középfokú végzettségűek számára előírt garantált bérminimumot.
A hivatal közleményében emlékeztetett, hogy az alapjogi biztos hasonló tartalmú beadvány alapján korábban már vizsgálta a védőnők helyzetét, és akkor kiadott átfogó jelentésében felkérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy kezdeményezze a védőnői ellátás finanszírozásáról szóló jogszabály módosítását.
Sokak számára a bérkiegészítés is elérhetetlen
Csősz Katalin, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara védőnői tagozatának elnöke az InfoRádiónak elmondta, hogy bár tavaly 14 milliárd forintot kaptak a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, az iskolaorvosok, a területi ellátást végző fogorvosok és a védőnők, utóbbiak esetében a bérkiegészítést munkáltatójuk csak a gondozottak bizonyos száma felett tudja biztosítani. Rámutatott, hogy a 30-35 ezer forintos kiegészítést lényegében csak akkor kaphatják meg a védőnők, ha ellátottaik száma eléri a törvényileg meghatározott maximumot. Hozzátette, hogy ez bizonyos helyeken, főként a kisebb vidéki településeken fizikálisan lehetetlen.
A szervezet elnöke megjegyezte még, hogy 2019-ig emelkednek az egészségügyi közalkalmazotti bértábla összegei, arról viszont nincs információ, hogy a védőnők számíthatnak-e pluszforrásra. Véleménye szerint ez azt jelenti, hogy két év múlva ismét 50-60 ezer forinttal alacsonyabb lesz a bérük, mint hasonló végzettségű kollégáiké. Megbízható, igazságos alapbért jelentene ugyanakkor, ha ők is a bértábla hatálya alá kerülhetnének.