Mindenképpen egy szélesebb körű, hatékonyabb kivizsgálásnak kellene megelőznie az idősek jogosítványának meghosszabbítását – jelentette ki Inhof András gépjárművezető-oktató az RTL Reggeli című műsorában. Mint mondta, ő a legszívesebben húzna egy életkori határt, amely felett már nem engedné az embereket vezetni.
Nem elég alapos az alkalmassági vizsga
A szakember szerint alapvető probléma, hogy jelenleg nem ellenőrzik a biztonságos közlekedéshez szükséges egészségügyi feltételek meglétét, illetve nem vizsgálják a reflexeket és a döntéshozatal gyorsaságát sem. Mindez egyébként minden életkorban nagyon fontos lenne, de köztudott, hogy idősebb korban lassabban gondolkodik és reagál az ember – ez pedig jelentősen fokozza a balesetveszélyt. Az idősebbek körében pedig az is gyakrabban előfordul, hogy a sofőr elalszik a volán mögött, és emiatt okoz balesetet.
Az oktató elmondása szerint a gépjárművezetők egészségügyi alkalmassági vizsgája mindössze egy látásvizsgálatból, esetleg még egy EKG-vizsgálatból áll. Egyes esetekben egy laborvizsgálat is a részét képezi, ha az adott háziorvos körültekintőbb. Ezzel azonban véget is ér a sor. A szakértő szerint fontos lenne kiszűrni például a szív- és érrendszeri betegségeket, mert már egy egyszerű érszűkület is jelentősen befolyásolhatja a gondolkodást és a látást.
A köztudatban az érszűkületet a végtagzsibbadással vagy a végtagok hidegségérzésével és fázásával kötik leginkább össze, és a terhelésre jelentkező lábfájdalmat kevéssé tartják számon, pedig valójában ez utóbbi tünet a jellemző erre a betegségre.
A tudás felfrissítése sem ártana
Ezt követően egy KRESZ-megújítóvizsga sem ártana a szakember szerint, hiszen az ember sokat felejt, a szabályok ráadásul folyamatosan változnak is. Akinek például már 40-50 éve megvan a vezetői engedélye, annak bizonyára sok újdonságot meg kellene tanulnia egy újabb vizsgára. Az oktató sokszor hallja az ismerőseitől, hogy ők egy mai forgalmi vizsgán már talán át sem mennének, annyit változtak a szabályok a jogosítványuk megszerzése óta.