Összesen három pár nagy nyálmirigyünk van. A legnagyobb a fültőmirigy, a két kisebb: a nyelv alatti és az állkapocs alatti mirigyek . Ezek mellett több kisebb nyálmirigy is található a szájüregben.
Hogyan alakul ki a nyálkő?
A kőképződés az alsó állkapocsnál található nyálmirigyben a leggyakoribb, pontos okát nem tudják, a kőképződésre való hajlam mindenestre közrejátszhat, ahogy a korábbi gyulladások , fertőzések is. Főleg felnőtt korban alakulnak ki nyálkövek, férfiakban kétszer gyakrabban. A köveket leginkább kalciumsók alkotják, és ha nagyra nőnek, eltorlaszolják a nyálmirigy kifolyó nyílását. Ilyenkor a mirigy megdagad, váladékozhat - az elzárt nyálmirigyben ugyanis pangás alakul ki, ami kedvez a baktériumok elszaporodásának, a gyulladásos folyamat kialakulásának - és fájdalmat érzünk étkezés, különösen savanykás ételek fogyasztása után.
Az orvos olykor tapintással is diagnosztizálhatja a betegséget, de van, hogy a mirigy kivezető nyílásának szondás, ultrahangos vagy röntgenvizsgálata során derül fény a tünetek okára. A kő mérete idővel nőhet, és újabb kövek is képződnek. A kő okozta állandósult gyulladás miatt a mirigy állománya kemény tapintatúvá válhat.
A kezelés során a nyálkövet nyomással, vagy egy vékony szonda segítségével eltávolítják. Ha túl mélyen van, műtétre van szükség, amely szájsebészeti osztályon történik. A kisebb kövek apró metszéssel eltávolíthatók ambulánsan. Nagy vagy mélyen fekvő kövek esetén olykor a környező nyálmirigyrészt is el kell távolítani. Ha gyanítjuk, hogy nyálkövünk van, érdemes minél előbb elmenni a szájsebészetre, mert a krónikussá vált gyulladás később súlyosabb betegségek forrása lehet.