Mi áll a jóindulatú szédülés hátterében?

A jóindulatú helyzeti szédülés pontos oka nem ismert, szervi elváltozás azonban nem áll a hátterében. Ettől függetlenül veszélyes lehet, ha például vezetés közben jelentkezik.

Ugyan a szédülés számos komoly betegséget jelezhet, bizonyos esetben inkább csak ijedséget okoz, szervi elváltozás nem áll mögötte. A testhelyzettől függő jóindulatú szédülés (benignus paroxysmalis positionalis vertigo, röviden BPPV) is ilyen: hirtelen, váratlanul jelentkezik, gyakran reggel vagy éjszaka, viszont legtöbbször nem tart tovább 40-45 másodpercnél. A BPPV gyakorinak mondható, az orvosnál emiatt jelentkezők nagyjából 20 százalékánál ez tehető felelőssé a tünetekért.

Van akinél csak egyszer jelentkezik a szédülés, míg másoknál rendszeresen visszatérő probléma
Van akinél csak egyszer jelentkezik a szédülés, míg másoknál rendszeresen visszatérő probléma

Mi az oka?

A betegség pontos oka nem ismert, de a kórlefolyás és a tünetek alapján azt feltételezik, hogy a belső fülben elhelyezkedő, az egyensúlyozásért felelős félkörös ívjáratokban rakódnak le olyan kristályok, amelyek az egyensúlyozó szerv kóros ingerelhetőségét okozzák. Fejmozgáskor ezek rövidebb ideig szédülésként érzékelhető, izgalmi állapotot indukálnak: olyankor érezhető, amikor a beteg felül az ágyban, felnéz az órára, vagy lehajol, hogy bekösse a cipőfűzőjét. Fejsérülésekkel, illetve bizonyos fertőzésekkel is összefüggésbe hozták ezt a panaszt.

A jóindulatú helyzeti szédülés időszakosan jelentkezik, hirtelen kezdődik: a beteg egyszer csak azt veszi észre, hogy szédülni kezd. A panasz intenzitása változó, testmozgás provokálja, mozdulatlan helyzetben megszűnik.

Kinőhető vagy kezelhető?

Előfordul, hogy valakinek élete során csak egyszer van ilyen szédüléses rohama, majd ha sikerül elmulasztani, akkor nem jön többet vissza. Viszont van, akinek a rendszeres manőverezés ellenére is újra előjönnek a panaszok. A kezelés arra épül, hogy az egyensúlyozásért felelős félkörös ívjáratokban lerakodott kristályokat különböző manőverekkel lesodorják. Többfajta torna - például a nyaki gerinctorna - is segíthet a tünetek enyhítésében. Gyógyszeres kezeléssel viszont nem lehet javítani a beteg állapotán.

Veszélyes lehet?

A jóindulatú helyzeti szédülés balesetveszélyes, hiszen komoly gondot okozhat, ha éppen vezetés közben, vagy valamilyen magaslaton éri az embert. Egyfajta korlátozott munkaképesség lehet tehát a betegség szövődménye, lévén a tünetek teljes megszűnéséig a potenciálisan veszélyes helyzeteket kerülni kell. Egyfajta szorongással is jár, a beteg ugyanis azt hiheti, hogy a szédülések valami komolyabb betegség - például stroke - előjele. Ez azonban alaptalan, a BPPV – a fenti, balesetveszélyes helyzeteket leszámítva - nem életveszélyes helyzet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra