A könyvet Dr. Jakab Zoltán, az egyesület nemrég megválasztott elnöke és Dr. Takács Péter, a kézirat egyik szerzője mutatott be sajtótájékoztatóján.
A gyógyszeripar helyzetével foglalkozó vitairat nem csupán felveti az iparág legfontosabb kérdéseit, hanem megoldási javaslatokat is tesz azokra; szem előtt tartva, hogy nemcsak a gyógyszergyártók, de a gazdaság számára is fontos kérdés, hogy drága-e a gyógyszer, elvándorolnak-e a hazai szakemberek, vagy meggyógyulnak-e a betegek.
A sajtótájékoztatón az IGYE új elnöke a szakmai sajtó képviselőinek röviden összefoglalta, mennyire fontos, hogy az emberek tisztában legyenek az iparág értékeivel, hiszen az innovatív gyógyszeripar élettudományok területén végzett jelentős munkájának köszönhetően emberi életek menekülnek meg az egykor halálosnak számító betegségek végzetes kimenetelétől. Vagyis, ha az innovatív gyógyszergyártók hatékonyan tudják végezni a munkájukat, akkor az emberek meggyógyulnak.
Persze a helyzet nem ennyire egyszerű. Éppen az iparág fontossága és emberi életre gyakorolt hatása miatt nélkülözhetetlen, hogy minden lépése szigorú szabályozás mellett történjen. A gazdasági és jogi környezet miatt a gyógyszeripar működése meglehetősen bonyolult. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete a Fehér Könyvvel épp ezen szeretne segíteni: kommunikációjával átláthatóvá, érthetővé tenni a szakértők és laikusok számára is az iparágban zajló folyamatokat.
Amikor a patikában megvásárolunk egy gyógyszert, gondolatban ritkán járjuk végig a gyógyszerfejlesztés útját, aminek a végén ott van a kezünkben tartott pirula . A Fehér Könyv ezt a rendkívül idő- és költségigényes folyamatot is bemutatja.
Kiderül: tízezer vegyületből mindössze egy kerül piacra tizenkét év fejlesztési időszak és 200 milliárd forintos beruházás után, és éppen ez a hatalmas ráfordítás teszi az innovatív gyártókat a gyógyszergyártás kockázati tőkebefektetőivé. Ugyanakkor fontos tisztán látni a gyógyszergyártás másik erős lábát, a generikus gyártókat, és a két iparág közti összefüggést is. Optimális esetben ez a két iparág azért erősíti egymást, mert egészen más problémákra kínálnak megoldást. A generikus gyártók szerepe, hogy a már régebben kifejlesztett gyógyszerek másolatait minél szélesebb kör számára elérhetővé tegyék. Ebből következik, hogy nekik már nem kell kutatásokba befektetni, így a legjobb áron tudják azokat a betegek számára hozzáférhetővé tenni. Ezzel szemben az innovatív gyártók hatalmas, és talán soha meg nem térülő befektetések árán találnak megoldást egyre több, akár halálosnak is számító betegség gyógyítására.
A két szakember által bemutatott javaslatok többek között az iparágon belüli együttműködés lehetőségeire, az iparág értékeire, a nemzetközi együttműködések fejlesztésére és a finanszírozási problémákra hívják fel a figyelmet. A ma bemutatott „Fehér Könyv” célja a párbeszéd elindítása a döntéshozók, a finanszírozók, az egészségügyben dolgozók és a gyógyszert használók között.
Vitairatot az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete hivatalos weboldalán, a www.igy.hu -n teljes egészében elérhetővé tette.