Amerikai kutatók rájöttek, hogyan képes egy termékeny vírus az erős immunválasz ellenére visszafertőzni az embereket. A felfedezés megnyithatja az utat a halálos kórokozók, köztük a HIV és a malária elleni védőoltások kifejlesztése előtt.
Az Oregon Egészségtudományi Egyetem kutatói majmokon végzett kísérletükben kimutatták, hogy a gyakori citomegalovírus (CMV), amely a felnőtt népesség közel 80 százalékát megfertőzte, a legtöbb vírustól eltérően képes leszerelni a szervezet arra irányuló képességét, hogy kitisztítsa magából a fertőzött sejteket.
"A CMV lényegében képes elvágni a fertőzött sejt megsemmisítésre vonatkozó felhívását. Ennek köszönhetően a CMV le tudja küzdeni ezt a létfontosságú immungátat a visszafertőzés során" - mondja Klaus Frueh, az egyetem kutatója.
A CMV-fertőzés felnőttekben nem súlyos, csecsemők, szervátültetésen átesett betegek és más, legyengült immunrendszerű beteg esetében azonban halálos is lehet. Mivel a CMV megkerüli a szervezet immunválaszát, nagyon nehéz védőoltást kifejleszteni ellene. A szóban forgó kutatásból azonban kiderült, hogyan hasznosítható a vírus" virális vakcina vektorként", amely genetikai anyagot szállítana más kórokozókból a szervezetbe. A virális vakcina vektorok többségét csak egyszer lehet felhasználni, a CMV visszafertőzési képessége miatt azonban a vírus vektorként alkalmazható több, különféle betegség elleni oltóanyag, többek között a HIV, a hepatitisz C, a malária parazita és a tuberkulózis baktérium esetében is.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Animáció: HáziPatika.com