Mit mutat a vérkép?
A vérvizsgálat az egyik leggyakoribb teszt, melyen az emberek átesnek, hiszen a vérkép felállításával az orvos átfogó képet kaphat egészségi állapotunkról. Ennek során a vérben lévő alakos elemek, köztük a vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék vagy trombociták relatív vagy abszolút számát határozzák meg.
Ezt jelzi az MCV és MCH érték
Az MCV (Mean Cell Volume) értéke a vörösvértest-térfogatra utal. A vérszegénység - okától függően - általában a vörösvértestek térfogatának növekedésével vagy csökkenésével jár, így a vizsgálat elvégzése a vérszegénység okának felismerésében lehet hasznos. Ideális értéke 85-95 fl között helyezkedik el.
A vörös vértestek térfogata leggyakrabban krónikus betegségek, a hemoglobin-termelődés zavarai, illetve vashiányos vérszegénység esetén csökken, tehát erre utalhat az alacsony MCV-érték. A vashiányt további vizsgálatok erősíthetik meg , az eredmények kielemzését követően leggyakrabban vaspótlásra van szükség. A magasabb MCV-érték mögött pedig májzsugor , valamint folsav, illetve B12-vitamin-hiány okozta vérszegénység állhat, illetve a kemoterápiás kezelés miatt is nőhet a vörösvértestek térfogata.
Az MCH (Mean Corpuscular Hemoglobin) az egy vörösvértestre eső átlagos hemoglobinmennyiséget jelzi. Értéke ideális esetben a 27-32 pg közötti tartományban mozog. A vörösvértest-térfogat mellett ez az érték is a vérszegénység illetve a vashiány problémájáról árulkodhat.