Mit tegyünk, ha megrepedt a bordánk?

Mivel a borda a csontok között az egyik leggyengébb, előfordul, hogy egy kemény ütés hatására - közlekedési balesetben, vagy akár sportolás közben - eltörik. Mivel ilyenkor a környéki szövetek és az erek is megsérülhetnek, kisebb belső vérzések keletkezhetnek, amelyek az agyban fájdalomként jelentkeznek. Mit tehetünk?

A bordák szerepe nagyon fontos, mert létfontosságú belső szerveinket (szív, nyelőcső, légcső, tüdő) védik a külső behatásokról, mint egy ketrec, amelyet elöl a rugalmas, éppen ezért nehezen eltörő szegycsont köt össze.

A bordatörés komoly fájdalmakkal jár a sérült oldalon, melyek pár napon belül rosszabbodhatnak. Ilyenkor olyan egyszerű dolgok is nehezen mennek, mint a köhögés vagy a lélegzetvétel, amely a légzés korlátozása miatt légszomjat okozhat. Nem könnyű nyugton maradni a fájdalmak közepette, mégis pontosan ezt kell tenni ilyenkor, és azonnal orvoshoz kell fordulni.

Még többet a bordatörésről A közlekedési balesetek gyakori sérülései közé tartoznak a mellkassérülések. Mivel mellkasunk létfontosságú szerveinket védi, sérülésének ellátása figyelmet igényel. Ha többet szeretne megtudni, kattintson! Kívülről, a bőrön eleinte piros, majd kékeslila foltot lehet látni, ami egyértelműen zúzódásra utal, esetleg a sérült rész meg is duzzadhat. Legjobb esetben a tünetek két-három hét múlva maguktól elmúlnak, így a fájdalom is megszűnik, erős zúzódásoknál viszont a teljes gyógyulás nyolc hétig is eltarthat.

A megrepedt és a törött bordát nem könnyű megkülönböztetni, gyakran éppen az előbbi okoz nagyobb és hosszabban tartó fájdalmat. Ezért is érdemes orvoshoz fordulni, aki egy röntgenvizsgálattal azonnal megállapítja, mivel van dolgunk.

Megijedni azonban nem kell, sokszor még orvosi kezelésre sem szorul a bordasérülés, azonban vannak gyógyulást felgyorsító módszerek. Először is a sérülés után vigyázzunk magunkra, kerüljük a sportot , főleg a futballt és a harcművészeteket. A törött bordákat hűtsük jéggel vagy sportkrémmel, ez csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot, de orvosunktól nyugodtan kérjünk erősebb fájdalomcsillapítót is, hogy ne a fájdalom határozza meg mindennapjainkat.

Figyeljünk a nyugodt, egyenletes légzésre, már amennyire a fájdalom engedi, súlyos esetben pedig forduljunk fizioterapeutához, ugyanis tüdőgyulladásig fajulhatnak a tünetek. Ha csak tehetjük, ne aludjunk a sérült oldalunkon, inkább nagy párnákkal polcoljuk fel magunkat, hogy akár egész este egy testhelyzetben tudjunk maradni. Ezeket összegezve itt van hat tipp bordasérülés esetén:

  • 1. A fájdalom megszűnéséig egyáltalán ne sportoljunk
  • 2. A sérülés után gyorsan hűtsük le
  • 3. Szedjünk fájdalomcsillapítót
  • 4. Forduljunk orvoshoz, hogy kizárjuk a törést
  • 5. Lélegezzünk nyugodtan, hogy megakadályozzuk a tüdőgyulladást
  • 6. Ne aludjunk a sérült oldalon

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra