A bordák szerepe nagyon fontos, mert létfontosságú belső szerveinket (szív, nyelőcső, légcső, tüdő) védik a külső behatásokról, mint egy ketrec, amelyet elöl a rugalmas, éppen ezért nehezen eltörő szegycsont köt össze.
A bordatörés komoly fájdalmakkal jár a sérült oldalon, melyek pár napon belül rosszabbodhatnak. Ilyenkor olyan egyszerű dolgok is nehezen mennek, mint a köhögés vagy a lélegzetvétel, amely a légzés korlátozása miatt légszomjat okozhat. Nem könnyű nyugton maradni a fájdalmak közepette, mégis pontosan ezt kell tenni ilyenkor, és azonnal orvoshoz kell fordulni.
A megrepedt és a törött bordát nem könnyű megkülönböztetni, gyakran éppen az előbbi okoz nagyobb és hosszabban tartó fájdalmat. Ezért is érdemes orvoshoz fordulni, aki egy röntgenvizsgálattal azonnal megállapítja, mivel van dolgunk.
Megijedni azonban nem kell, sokszor még orvosi kezelésre sem szorul a bordasérülés, azonban vannak gyógyulást felgyorsító módszerek. Először is a sérülés után vigyázzunk magunkra, kerüljük a sportot , főleg a futballt és a harcművészeteket. A törött bordákat hűtsük jéggel vagy sportkrémmel, ez csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot, de orvosunktól nyugodtan kérjünk erősebb fájdalomcsillapítót is, hogy ne a fájdalom határozza meg mindennapjainkat.
Figyeljünk a nyugodt, egyenletes légzésre, már amennyire a fájdalom engedi, súlyos esetben pedig forduljunk fizioterapeutához, ugyanis tüdőgyulladásig fajulhatnak a tünetek. Ha csak tehetjük, ne aludjunk a sérült oldalunkon, inkább nagy párnákkal polcoljuk fel magunkat, hogy akár egész este egy testhelyzetben tudjunk maradni. Ezeket összegezve itt van hat tipp bordasérülés esetén:
- 1. A fájdalom megszűnéséig egyáltalán ne sportoljunk
- 2. A sérülés után gyorsan hűtsük le
- 3. Szedjünk fájdalomcsillapítót
- 4. Forduljunk orvoshoz, hogy kizárjuk a törést
- 5. Lélegezzünk nyugodtan, hogy megakadályozzuk a tüdőgyulladást
- 6. Ne aludjunk a sérült oldalon