Mint azt a HáziPatika.com is megírta , Áder János szerdán kihirdette az új tb-törvényt, amely számos ponton változást hoz majd az egészségügyben. Így például 2020. július elsejétől az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésének 3 havi elmaradása után az érintettek nem vehetik igénybe az államilag finanszírozott egészségügyi szolgáltatásokat.
A törvény éles vitákat generált az elmúlt napokban, többek között a Magyar Orvosi Kamara (MOK) is megfogalmazta a várható történésekkel kapcsolatos aggályait. A friss fejleményekről a szervezet elnöke, Kincses Gyula azt nyilatkozta a Hvg.hu -nak, hogy sajnálják, hogy Áder János aláírta a törvényt, szerették volna ugyanis, ha visszaküldi a parlamentnek megfontolásra.
Ígéretet kaptak
Kincses a lapnak elmondta, az Emberi Erőforrások Minisztériumától (Emmi) ígéretet kaptak arra, hogy a végrehajtási rendelet kidolgozásába már bevonják a MOK-ot, ebben a munkában próbálják majd a betegek és orvosok érdekeit érvényesíteni. Kérdés, hogy egy végrehajtási rendelettel mi korrigálható.
A szakember szerint nem tudni, hogy a nem fizetőre úgy tekint-e a rendszer, mint aki biztosított, csak nem jogosult az ellátásra, (tehát a rendszeren belül van), vagy "ki van dobva". Ha utóbbi - ahogy többek szerint ez olvasható ki a törvényből -, akkor csak piaci alapon lehet díjat felszámolni az ellátásáért. A MOK elnöke kiemelte: egyelőre az sem világos, hazaküldhetik-e az érintetteket a társadalombiztosítás által finanszírozott rendelésről azzal, hogy eleve menjen magánellátásba.
Arról, hogy mikor kezdődhet az egyeztetés a rendeletről, egyelőre nincsenek információk.