„Préda István főtörzszászlós, Hersics Patrícia őrmester, Jankovics Viktor és Vancsura Róbert főtörzsőrmesterek példás gyorsasággal és együttműködéssel mentették meg egy idős, mozgáskorlátozott nő életét Gárdony agárdi városrészében, aki sokkos állapotban toporgott a sűrűsödő füstben a családi ház erkélyén” – olvasható a Zsaru Magazin Facebook-bejegyzésében. Mint írták, az eset még áprilisban történt.
Sűrű füst ömlött a házból
A házhoz Vancsura Róbert főtörzsőrmester, a Gárdonyi Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztály baleseti helyszínelője ért oda elsőként. Azt látta, hogy az épület előtt négy-öt ember áll, a bejárati ajtón és az emeleti erkélyajtón keresztül pedig sűrű füst ömlik kifelé.
A kertben egy idős férfi sokkos állapotban ült egy fatuskón, de azt is rögtön felismertem, hogy idős nő toporgott a széles erkély sarkában, a fal felé fordulva. A köhögéséből hallottam, hogy szenvedett a levegővétellel. Kiáltottam neki, próbáltam nyugtatni, hogy rendőr vagyok, és pillanatokon belül lehozzuk onnan, de annyira megrémült, hogy nem tudott megszólalni. Úgy ítéltem meg, egy 4-5 méter magas létrára lenne szükség, ezért megkérdeztem a ház előtt tartózkodó szomszédokat, van-e valamelyiküknek ilyen létrája. Egy férfi jelezte, hogy a garázsában van egy kitolható létra, és sietve el is indult érte. Mire tájékoztattam a helyzetről a tevékenységirányítót, a férfi megérkezett a létrával, és a kollegák is ekkor futottak be” – emlékezett vissza a főtörzsőrmester.
„Nem nagyon tudok menni”
Préda István szolgálatparancsnokként úgy döntött, hogy Jankovics Viktor és Vancsura Róbert menjenek fel a létrán az idős nőért, addig pedig ő Hersics Patrícia segítségével elzárta a gázt és a villanyt, majd a földszinti, nyitott bejárati ajtón keresztül megpróbáltak felmenni az emeletre, de a sűrű füst és a forróság miatt erről inkább letettek.
„Miközben átléptem a faberakásos korláton, és az erkélyajtót betoltam, hogy a füst ne legyen annyira elviselhetetlen, azt kérdeztem a nénitől, hogy meg tud-e tenni pár lépést – A szomszédoktól megtudtam, hogy mozgáskorlátozott, és mondta is, hogy »nem nagyon tudok menni«. A hangja remegett, még mindig sokkos állapotban volt, de jó fejleménynek értékeltem, hogy legalább megszólalt. Átkaroltam, óvatosan megfordítottam, és ekkor azt mondta, hogy a korláton biztosan nem fog tudni átlépni. Igyekeztem megnyugtatni, hogy erre nem is lesz szükség, át fogom emelni. És ezt is tettem” – mesélte Vancsura Róbert.
Ahogy Robi a hóna alá nyúlva megemelte, a bal kezemmel erősen átkaroltam a derekát, a jobbal pedig áthúztam a lábát. Be volt feszülve, de próbált együttműködni, és éreznie is kellett, hogy segíteni akarunk rajta. Miközben Robi tartotta, rátettem a lábfejét a létrára, a hátát pedig támasztottam a mellkasommal. Robi két fok után elengedte, de innen már nem volt messze a talaj, és biztonsággal le tudtam támogatni” – magyarázta Jankovics Viktor.
Ez okozta a tüzet
Mint kiderült, a konyhabútor kapott lángra a házba. Az időközben kiérkezett katasztrófavédők tömlőkkel a kezükben berohantak az épületbe és percek alatt eloltották a tüzet, amelyet a sparhelten felejtett serpenyő, illetve a benne lévő olaj okozott.