Mit tilos csinálni műtét előtt?
Műtét előtt néhány órával tilos ételt és italt magunkhoz venni, ezzel a legtöbben tisztában is vannak. Az altatással vagy helyi érzéstelenítéssel járó beavatkozások előtt valóban megtiltja az orvos az étkezést, de még a folyadékbevitelt is. A tilalom okairól korábban a hvg.hu írt.
Veszélyes az evés, de a rágózás is műtét előtt
A "semmit a szájon át" (latinul: nil per os) szabály célja, hogy minimumra csökkentse az aspirációs tüdőgyulladás kialakulásának veszélyét. Aspirációs pneumónia elsősorban akkor alakul ki, ha a gyomortartalom hányás miatt a tüdőbe kerül, ami könnyen fulladást okozhat. A teli gyomorral végzett műtétek nagyobb kockázatot jelentenek ebből a szempontból, de nem feltétlenül járnak aspirációval, mint ahogy az üres gyomor sem jelent teljes védelmet, hiszen öklendezéskor kisebb mennyiség ekkor is kerülhet a tüdőbe.
Kevésbé ismert, hogy a műtét előtti rágózás is megnöveli az aspirációs tüdőgyulladás kialakulásának esélyét. Sokan egy rágót rágva nyomják el éhségérzetüket a beavatkozás előtti órákban, a rágással ugyanakkor a szervezetet megtévesztjük, azt gondolja ugyanis, hogy élelmiszert veszünk magunkhoz, ezért extra gyomorsavat kezd termelni. Az altatás után gyomrunk záróizmai ellazulnak, emiatt nagyobb esélye van annak, hogy minden visszajön belőle, a gyomorsav pedig a tüdőbe kerülhet.