A hőség hatására kitágult erek miatt a vér pangásnak indul az erekben, a vízháztartás felborul, és a folyadékot szállító erek nem képesek megfelelően működni. Emiatt a lábak gyakran megduzzadnak, főleg hosszan tartó ülés és állás során. A téma további részleteit dr. Ercsei Ibolya, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa osztja meg az alábbiakban.
Bajt okoz a kevés folyadék fogyasztása
Az ödéma kialakulásának egyik gyakori oka a dehidratáció, amely az elégtelen folyadékbevitel következtében alakul ki. Nyáron érdemes minimum 2,5-3 liter vizet meginni, hogy biztosítani tudjuk szervezetünk megfelelő működését, egyebek mellett az egészséges vérkeringést is. Dehidratált állapotban a keringés zavart szenved, a folyadék felhalmozódik, és emiatt alakul ki az ödéma . Amennyiben odafigyelünk és többet iszunk, úgy a felesleges folyadék távozik a szervezetből, az ödéma pedig megszűnik.
Visszértágulatok is állhatnak a háttérben
Mint fentebb már említettük, a meleg hatására az erek kitágulnak, a bennük lévő vér pedig pangásnak indul. Amennyiben valaki már eleve visszértágulatokkal küzd, úgy a probléma nagyobb méreteket is ölthet: az érintettek nehézláb-érzést, fájdalmat, ödémát tapasztalhatnak. A bőséges folyadékfogyasztáson kívül a kompressziós harisnya vagy rugalmas pólya viselése sokat segíthet a problémán, a fájdalmat pedig különböző krémekkel is enyhíthetjük, ám a legtökéletesebb megoldást a visszértágulatok műtéti kezelése adja - szerencsére ma már igen korszerű eljárások léteznek rá.
Trombózis után: a PTS is gondot jelenthet
Azok, akik már átestek trombózison, gyakran panaszkodnak arra, hogy a meleget nehezebben viseli az érintett lábuk: fáj, bedagad a kánikulában. Ez bizonyos mértékben természetes, ám érdemes szakemberrel megnézetni, hogy nem PTS (poszttrombotikus szindróma) áll-e a hátterében, amely tünetei között szerepel a fájdalom, az ödéma, a fekély és a visszértágulat is. Kialakulásának oka lehet, hogy a trombózist kiváltó tényező nem szűnt meg, de az is lehet, hogy az alkalmazott véralvadásgátló terápia nem megfelelő.
Nyiroködéma (limfödéma) is lehet a dagadás oka
A nyiroködéma a nyirok keringési zavarát jelenti. Ilyenkor általában a nyirokutak károsodnak és a nyirok nem tud elszállítódni, így az felhalmozódik és duzzanatot, ödémát okoz. A kezelés fizioterápiás módszerekkel történik, például gyógymasszázzsal, gyógytornával, gépi kompressziós masszázzsal vagy kompressziós fáslik felhelyezésével. Ezek hatására a fokozódik a nyirokkeringés, így az ödéma mértéke is csökken, a nyirokfolyadék pedig kiürül a vénákba.