Két évre felfüggesztették az orvoskamarai tagságát a veszprémi kórház egykori nőgyógyász-onkológusának, akiről bebizonyosodott: alkalmanként 150 ezer forintot kért pácienseitől - értesült a Magyar Idők . Hogy mi volt a bűne, az a Magyar Orvosi Kamara etikai kódexéből pontosan kiolvasható. "A hálapénztől élesen el kell különíteni az előre kért, elvárt, felajánlott, vagy elfogadott anyagi juttatást vagy egyéb előnyöket, amely törvénysértő és egyben kirívóan súlyos etikai vétség."
A döntés nem jogerős. Ha a veszprémi orvoskamara etikai eljárása ellen fellebbezést nyújt be a doktor, ügyét másodfokon a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Országos Etikai Bizottsága tárgyalja. Ez a grémium helybenhagyhatja, enyhítheti, de szigoríthatja is a büntetését, és ez utóbbi nem lehet más, mint a doktor kizárása a kamarából, ami egyben azt is jelentené, hogy többé nem praktizálhat. Súlyos etikai vétség esetén ez a lehetőség is szerepel a szankciók között, márpedig a MOK etikai kódexe szerint bármilyen anyagi juttatás, vagy egyéb előny kikényszerítése a betegtől vagy hozzátartozójától kirívóan súlyos etikai vétségnek minősül.
Végérvényesen kizárni egy orvost a kamarából azonban csak akkor lehet, ha egy büntetőeljárásban egy évet meghaladó, letöltendő szabadságvesztésre ítéli a bíróság. (Magyarországon minden praktizáló orvos számára kötelező a kamarai tagság , vagyis akit kizárnak a szervezetből, az orvosként nem folytathatja a pályáját.) A veszprémi nőgyógyász-onkológus azonban, bár első fokon letöltendő büntetésre ítélték, jogerősen végül felfüggesztett büntetést kapott. A Veszprémi Törvényszék szerint ugyanis, jóllehet bűnösségéhez nem fér kétség, "társadalmi érdek", hogy folytassa orvosi tevékenységét.
A Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István a Magyar Időknek nyilatkozva az esetet korábban közbotránynak nevezte, a köztestület országos etikai bizottságának elnöke, Harsányi László pedig elmondta, 2012 és 2015 között hat kolléga kamarai tagságát függesztették fel és négy orvost zártak ki a kamarából. "A közvélekedéssel ellentétben az orvosok döntő többsége is úgy gondolja, hogy a mundér becsületét jobban védjük azzal, ha kivetjük magunk közül azokat, akik etikailag súlyosan kifogásolható módon ténykednek, mintha elfedjük a bajokat" - fogalmazott a professzor.