Mikor indokolt a gyógyszerszedés pajzsmirigygyulladás esetén? A választ dr. Békési Gábor , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája árulja el.
Több formája van a pajzsmirigygyulladásnak
Hogy kell-e valamilyen kezelés vagy sem, annak eldöntéséhez fontos tisztázni a gyulladás típusát. A leggyakoribb a pajzsmirigy krónikus, autoimmun gyulladása, vagyis a Hashimoto-betegség . Ekkor a szerv antitesteket termel, amelyek megtámadják a pajzsmirigyet, így az gyulladásos állapotba kerül. Az állapot - mivel hatással van a hormontermelésre is - gyógyszeres úton kezelhető, a készítményt a betegnek sokszor élete végéig alkalmaznia kell.
Szintén gyakorinak számít a szubakut pajzsmigygyulladás, amit csendes pajzsmirigygyulladásnak is neveznek, mivel nem feltétlenül jár figyelemfelhívó tünetekkel - van, hogy észre sem veszik. Bár okozhat túl- és alulműködést is, spontán gyógyulhat, így elegendő a megfigyelés. Azonban érdemes tudni, hogy krónikussá is válhat, ebben az esetben pedig már tartós gyógyszeres terápia indokolt. Ide tartozik a szülés után fellépő pajzsmirigygyulladás is.
Van a pajzsmirigygyulladásnak fájdalommal járó típusa is, amelyet vírusok vagy baktériumok okoznak, és gyakran egy felső légúti megbetegedés szövődményeként jelentkezik. Ez a mirigy fájdalmas megnagyobbodásával, lázzal, hidegrázással jár. Az állapot hirtelen lép fel, és bár hormonszint-eltérésekkel járhat, antibiotikummal kell kezelni. Ez a típus azonban viszonylag ritka, mivel a mirigy alapjában véve elég ellenálló a fertőzésekkel szemben.
Kell-e gyógyszer pajzsmirigygyulladás esetén?
Látható tehát, hogy a pajzsmirigygyulladásnak több típusa is létezik, és mind más-más természetű. Általánosságban elmondható, hogy élete végéig csakis azoknak a betegeknek van szükségük gyógyszeres hormonterápiára, akiknél autoimmun eredetű a probléma - mondja a szakember. A többi esetben gyakran elegendő a megfigyelés, vagy csak meghatározott ideig kell a betegnek gyógyszert szednie, amely lehet hormon, gyulladáscsökkentő vagy antibiotikum.