Pfizer-vakcina: az egyik mutáció ellen kevésbé hatékony?

Úgy tűnik, a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinája az új típusú koronavírus nemrég felfedezett dél-afrikai variánsával szemben már nem annyira hatékony, mint az eredeti kórokozó ellen.

A Texasi Egyetem kutatói egy mesterségesen módosított vírust tanulmányoztak, amely tartalmazta a Dél-Afrikában talált új koronavírus -variáns 3 kulcsmutációját. A laboratóriumi vizsgálatok során megállapították, hogy csak csekély mértékben ugyan, de csökken a Pfizer-BioNTech oltóanyagának hatékonysága, ha az új mutáns elleni védettségről van szó - számolt be róla a Reuters . A vakcina beadása után termelődött antitestek viszont ettől függetlenül jó eséllyel megvédik a beoltottakat az E484K és az N501Y jelzésű mutációkkal szemben.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag, koronavírus mutáció, Pfizer vakcina
Az egyik mutáció ellen kevésbé hatékony a Pfizer vakcinája. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Egyelőre nem kell új vakcina

A szakértők kiemelték, hogy a vizsgálatok alapján egyelőre nincs szükség új vakcinára a feltörekvő mutációk megfékezése érdekében. Ennek ellenére a Pfizer és a BioNTech úgy nyilatkozott, hogy bármikor készek gyorsan kifejleszteni egy másik COVID-19 elleni vakcinát, ha úgy látják, hogy valamelyik új variáns miatt szükség lenne erre.

A vizsgálat folytatódik

A koronavírus mutációiról és veszélyeiről infografikánkból tájékozódhat - kattintson ide!

A tanulmány egyébként még nem esett át külső szakértői ellenőrzésen, így tudományos szaklapban sem publikálták még. A kutatók emellett felhívták a figyelmet arra is, hogy még nem vizsgálták meg az új típusú koronavírus dél-afrikai variánsának összes mutációját az oltás hatékonysága szempontjából, így az eredmények még nem teljes körűek. A vizsgálatok azonban folytatódnak, és várhatóan 2 héten belül meglesznek az eredmények is.

A Reuters cikke azonban megemlíti azt is, hogy egy másik, a Columbia Egyetem tudósai által végzett vizsgálat arra jutott, hogy a koronavírus-vakcina hatására termelődő antitesteknek lényegesen alacsonyabb a dél-afrikai mutáns elleni védőképességük. Az különböző eredményeket a Texasi Egyetem szakértői az eltérő vizsgálati metódussal indokolták.

A koronavírus-járványt csak úgy lehet megállítani, ha a teljes népesség nagy részét beoltják a fertőzés ellen. Ám a halálozási arány már sokkal hamarabb csökkenthető egy célzott oltási programmal - állítják a hazai kutatók. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhő- és csapadékzóna északkelet felé halad, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható és egy átmeneti szünetet követően délután záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is kialakulhatnak, de a Délnyugat-Dunántúlon ekkor már csak kis eséllyel lehet csapadék. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan csapadékos északkeleti tájakon 15 és 20, másutt 21 és 27 fok között várható. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. A pénteken érkező ciklon előtt melegebb levegő áramlott a Kárpát-medencébe, ami miatt napközben melegfront érezteti hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra