Pittyegő kórházi műszerek: életveszélyesek is lehetnek

Az intenzív osztályok természetes alapzajához hozzátartozik az életmentő műszerek folyamatos pittyegése, illetve az egyéb hangjelzések. Ennek azonban komoly hátránya is lehet, amely évente legalább 100 halálesethez vezethet.

A kórházi életmentő eszközök általában sípolással jelzik, ha az adott betegnek leállt a szíve vagy a légzése, illetve ha állapota rohamosan romlik. A probléma azonban az, hogy ezek a műszerek az alapműködésük során is folyamatosan kiadnak magukból valamilyen hangot. A szüntelen csipogásban dolgozó egészségügyi személyzet előbb-utóbb hozzászokik az alapzajhoz, így szinte már meg sem hallják a hangjelzéseket, egyes esetekben még a riasztásokat sem – olvasható a Scientific American hasábjain.

intenzív osztályon fekvő férfi műszerei
A hangjelzéseknek komoly hátránya is lehet, amely évente legalább 100 halálesethez vezethet. Fotó: Getty Images

Évi száz életet követel a fülfáradtság

A cikk egy friss kutatásra hivatkozva azt írta, hogy ez az úgynevezett fülfáradtság évente több mint száz beteg haláláért felelhet. Előfordul ugyanis, hogy alapzajhoz hozzászokott ápolók és orvosok túl későn hallják meg a beteg összeomlását jelző riasztást, így már nem feltétlenül tudják megmenteni az érintett életét.

Egy átlagos amerikai kórházban naponta nagyjából 300-szor riasztanak a súlyos betegeket monitorozó műszerek. A kutatók pedig megállapították, hogy öt és fél év alatt 566 riasztás végződött halállal, mert a páciensek nem jutottak időben orvosi segítséghez.

Mikor van szükség mesterséges kómára?
Mesterséges kómába kellett helyezni a Bordeaux futballistáját azután, hogy összefejelt a pályán egy másik játékossal. Ezt a mély eszméletlen állapotot általában azért kell előidézni, hogy ezzel megelőzhessék a későbbi agykárosodást. Mutatjuk, milyen esetben élnek vele az orvosok.

Lenne megoldás

Joseph Schlesinger, a Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának aneszteziológusa és Michael Schutz, az ontariói McMaster Egyetem zenekutatója azon dolgozott, hogy megoldást találjon a fülfáradtság kiküszöbölésére. A tudósok különböző hangokkal és dallamokkal kísérleteztek, hogy megállapítsák, melyek kellőképpen figyelemfelhívóak egy zajos, nyüzsgő kórházi osztályon.

A kutatók azt látták, hogy a rövid, magas frekvenciájú hangok ismétlődése – például a borospoharak csörömpölése – még akkor is kiemelkedik az alapzajból, ha alacsony hangerővel szól. A tudósok végül azt írták, hogy egy összetett, időben változó, harmonikus felhangokkal rendelkező ütős hangsor használata lehet a leghatékonyabb – például egy xilofonon eljátszott dallam.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.