„A magyar egészségügyi ellátás újrastrukturálásán belül a pszichiátriai ellátás átgondolása mind a járó-, mind a fekvőbeteg-ellátás tekintetében terítéken van. Társaságunk aktívan igyekszik a döntéshozóknak megfelelő szakmai anyaggal a segítségére lenni. Jól dokumentált kutatások annak, hogy az ide befektetett erőforrás, pénz, munka busásan megtérül a lakosság általános egészségének, munkaképességének javítása, megőrzése által. Jelenleg is van egyébként az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet, ami jogutódja az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetnek (OPNI)” – mondta el az InfoRádiónak Szekeres György , a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke.
A betegek nagy része már a járóbeteg-ellátást igényel
Az OPNI bezárása 900 ágy megszűnését jelentette. A fekvőbeteg-kapacitás szűkítésével párhuzamosan azonban a járóbeteg-ellátás fejlesztésére is nagy szükség lett volna. „Az elmúlt évtizedekben megfigyelhető, hogy a pszichiátriai ellátás egyre kevésbé szorul a kórházi ellátásra. Nyilván megvannak bizonyos típusú kórképek, amik az adott stádiumban föltétlenül igényelnek kórházi ellátást, de az igazából nagy tömegeket érintő hangulati problémák, szorongásos problémák és egyebek, így az utóbbi időben a COVID hatására megemelkedő hangulatzavarok nem kórházi fekvőbeteg-ellátási kapacitást, hanem járóbeteg-ellátást igényel” – ismertette az elnök. Hozzátette, a nemzetközi trendekkel összhangban az ő tervük is az, hogy az emberek hozzáférhessenek a lakóhelyük közelében a pszichiátriai alapellátáshoz.
Nagyon sok szakdolgozó hiányzik erről a területről
Magyarországon egyébként a pszichiátria egy igen létszámhiányos terület, és a 2000-es évek közepe óta hivatalosan is hiányszakmának tekintendő. A koronavírus-járvány pedig csak még többet rontott a helyzeten. Szekeres szerint azonban, ha ki tudnának alakítani egy jól működő struktúrát a pszichiátriai ellátásban, akkor vonzóbbá válhat a terület az utánpótlást jelentő fiatal egészségügyi szakemberek szemében.