A 2015-19-es évekhez képest az idei télre jelentős többlethalálozásra számít egy külföldi gazdasági lap, a The Economist. A cikk arra hivatkozik, hogy az említett időszak még viszonylag alacsony energiaáraihoz viszonyítva jelenleg drámaian magasak a rezsiköltségek, és emiatt idén nem mindenki engedheti meg magának, hogy fűtsön.
Mi az összefüggés?
A cikk megírásához a 2000 és 2019 közötti energiaárakat, hőmérsékleteket és halálozási adatokat vizsgálták meg mintegy 30 országban: az Európai Unió tagállamaiban – Málta kivételével –, Svájcban, Norvégiában és Nagy-Britanniában. Ezek alapján az Economist szakértői úgy vélik, hogy egyértelműen felfedezhető a drágább energia és a több haláleset közötti összefüggés.
Az áram 10 százalékos árnövekedése a lap számításai szerint 0,6 százalékkal emeli meg az elhunytak számát, különösen a kifejezetten hideg téli hetekben. Ez több dologgal is magyarázható. Egyrészt, a hidegben megemelkedik a vérnyomásunk, ezáltal pedig fokozódik a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázata. Másrészt pedig a hideg idő kedvez a vírusok terjedésének is, amelyet még mi is megtámogatunk azzal, hogy sokkal kevesebbet szellőztetünk.
Legalább 79 ezer
2000 és 2019 között csak kis mértékű energiaemelkedés volt, az utóbbi két évben viszont igencsak elszálltak az árak. Éppen ezért a téli spórolás most még szomorúbb halálozási adatokat produkálhat majd. Ha a vizsgált 20 év átlagos téli hőmérsékletével számolunk, akkor 147 ezren veszthetik életüket a kevésbé fűtött lakásokban, ha pedig az elmúlt 2 évtized legzordabb tele ismétlődne meg idén, akkor a 185 ezret is elérheti a többlethalálozás.
De még az elmúlt 20 év legenyhébb telével számolva is minimum 79 ezer áldozatra számítanak az Economistnál. Ez pedig azt jelenti, hogy a magas energiaárak több életet követelhetnek Európában, mint amennyien eddig az orosz-ukrán háborúban meghaltak. A fegyveres összecsapás áldozatainak számát ugyanis a lap szakértői 60-70 ezerre becsülik. A rezsiköltségek és a hideg viszont leginkább az idősek körében szedi áldozatait.