Sokan viselnek maszkot? Ez lesz az eredménye

A széles körű maszkviselés másokat is maszkviselésre ösztönöz - állapította meg a Yale Egyetem kutatóinak tanulmánya.

A koronavírus-járvány elleni védekezésként egyre gyakoribb maszkviselés olyan társadalmi normát teremtett, amely felbátorítja az embereket, hogy nyilvános helyeken maszkot hordjanak - összegzi egy friss tanulmány eredményeit a Phys.org internetes portál. A PLOS One folyóiratban hétfőn közzétett tanulmány két felmérésen alapult, amelyeket az Egyesült Államokban és Olaszországban végeztek, olyan országokban, ahol súlyos volt a koronavírus-járvány. A vizsgálat bebizonyította, hogy amikor mindkét országban egyre több ember viselt maszkot, az olyan öngerjesztő körforgást hozott létre, amely másoknál is megerősítette ezt a viselkedést.

Újabb erős érv a maszkviselés mellett Szinte teljesen visszaszoríthatók az influenza és RSV-vírus okozta fertőzések a koronavírus-járvány terjedése ellen alkalmazott olyan óvintézkedésekkel, mint a maszkviselés és a szociális távolságtartás - állapították meg amerikai kutatók.

Egymást ösztönzik maszkviselésre az emberek

"Az emberek nagyobb valószínűséggel viselnek maszkot , és másokat is erre ösztönöznek, ha a maszkviselés mindenütt jelen van" - magyarázta Scott E. Bokemper, a Yale Társadalmi és Politikai Tanulmányok Intézete és az Amerikai Politikai Központ munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. A tanulmány azt is kimutatta, hogy az Egyesült Államokban hatékonyabbak azok a közegészségügyi kampányok, amelyek azt hangsúlyozzák, hogy az emberek mások védelmében viseljenek maszkot, mint azok a felhívások, amelyek azt emelik ki, hogy a maszkok hogyan védik a viselőt.

A széles körű maszkviselés másokat is maszkviselésre ösztönöz. Fotó: Getty Images
A széles körű maszkviselés másokat is maszkviselésre ösztönöz. Fotó: Getty Images

A tanulmányon a Yale kutatói a Columbia Egyetem munkatársaival, valamint olaszországi és svájci intézményekkel közösen dolgoztak. A szakemberek 2020. október 1. és október 22. között az Egyesült Államokban, valamint 2020. október 22. és november 8. között Olaszországban végeztek felmérést. Abban az időben az Egyesült Államokban nem volt országosan kötelező a maszkviselés, míg Olaszországban igen. Az amerikai és az olasz felmérésben 3100, illetve 2659 válaszadóból álló minta szerepelt.

"Nem láttunk bizonyítékot arra, hogy a maszkot viselő emberek számának növekedése ösztönözte volna a maszk használatának mellőzését" - mondta Gregory A. Huber, a Yale politológia professzora, a tanulmány társszerzője. "Inkább azt tapasztaltuk, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel követték a társadalmi normát azáltal, hogy maszkot viseltek, vagy közbeléptek, amikor olyan valakivel találkoztak, akinek az orráról lecsúszott a maszk" - fűzte hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul.