A népesség elöregedése miatt a demencia világszerte az egyik legkomolyabb népegészségügyi problémává válhat, melytől milliók szenvednek jelenleg is. Kezelése szempontjából fontos eredményt hozott egy frissen publikált kutatás, amely összefüggést mutatott a D-vitamin hiánya, illetve a demecia kialakulása között – írja a Science Daily .
Fontos lehet a D-vitamin pótlása
A Dél-Ausztrál Egyetem genetikai kutatása szerint a D-vitamin alacsony szintje az időskori elbutulás progresszióját is befolyásolja. Ehhez az Egyesült Királyság Biobankjában csaknem 300 ezer ember egészségi adatait használták fel, melyből azt próbálták kideríteni, hogy az alacsonynak számító, 25 nmol/l alatti vitaminszint milyen hatással van az olyan gyakori és veszélyes betegségekre, mint például a stroke és a demencia. Az eredmények szerint mindkét betegség előfordulása magasabb volt azoknál, akiknek a szervezetében elégtelen mértékű volt a D-vitamin-szint. Az eredmények alapján a kutatók úgy vélik, hogy egyes populációkban a demenciás esetek 17 százaléka megelőzhető lenne, ha a D-vitamin szintje mindenkinél elérné a normális (50 nmol/L) szintet.
Dr. Elina Hyppönen professzor, az UniSA Australian Centre for Precision Health igazgatója szerint az eredmények mind a D-vitamin-hiány veszélyei, mind pedig a demencia megelőzése szempontjából kulcsfontosságúak. "A D-vitamin összetett, egyebek mellett az agy egészségére is gyakorolt hatásairól egyre többet tudunk, mégis kevés átfogó tanulmány vizsgálta, mi történne, ha sikerülne megszüntetni ezt a hiányt" – mondta el a professzor.
A D-vitamin elengedhetetlen immunrendszerünk megfelelő működéséhez, fontos szerepe van mind a veleszületett, mind az adaptív immunfolyamatokban. Hiányában szervezetünk kevésbé tudja felvenni a harcot a különböző fertőzésekkel szemben. Az alábbi cikkünkben összefoglaltuk, milyen jelei lehetnek a vitamin hiányának.