Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérést készített arról, hogy a különféle mesterséges anyagok világviszonylatban mekkora szerepet játszanak a betegségek kialakulásában, illetve az elhalálozásokban. A növényvédő szerekről rendelkezésre álló adatok alapján nem lehet pontosan felmérni azok egészségre gyakorolt hatását, viszont 2002-ben 186 ezer ember választotta öngyilkossága eszközéül a permetszereket.
A WHO felmérése szerint a nehézfémek, az azbeszt, illetve a kipufogógázok belélegzése miatt bekövetkező munkahelyi eredetű tüdőrákos elhalálozások száma 2004-ben évi 111 ezer lehetett, ami a tüdőrákos halálozások 9 százaléka. A számítások során azonban számos ismert szennyező (pl. dioxin, korom) hatását nem tudták figyelembe venni.
A munkahelyi eredetű leukémiás halálozások esetén csak a benzol, az etilén-oxid és az ionizáló sugárzás hatását vették figyelembe, így 2004-ben 7400-ra volt tehető az áldozatok száma.
Az ólommérgezés elsősorban szív- és érrendszeri megbetegedéseket, szellemi visszaesést okozhat. Gyerekek esetén az értelmi fejlődés környezeti eredetű zavarainak 80 százalékáért, évente 600 ezer esetért az ólom jelenléte a felelős. Az ólomtartalmú üzemanyagok betiltásának észrevehetően kedvező hatása volt az emberek egészségi állapotára - áll a Environmental Health -ben jelent meg.