A szervezetünkben a vérzsíroknak, így a különböző típusú koleszterineknek, illetve a trigliceridnek is nagyon fontos szerepe van. Mégis minduntalan azt halljuk, hogy ezeket csökkenteni kell, mert igen károsak, veszélyeztetik az egészségünket.
A koleszterin azonban nélkülözhetetlen a sejtfalakban vagy éppen bizonyos hormonok előállításában, de az érfalakra lerakódva csökkenti az erek rugalmasságát és szűkíti az érkeresztmetszetet, rontva a vérellátást, melynek következtében a sejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Az ereknek ezt a kóros állapotát nevezik érelmeszesedésnek vagy arterioszklerózisnak.
LDL vagy HDL?
Ahhoz, hogy a koleszterin optimális eloszlásban legyen jelen a szervezetben, a koleszterint bonyolult szabályzási rendszer segítségével kell különböző helyekre szállítani. Mivel azonban a koleszterin lényegében zsírszerű anyag és a zsírok a vérben - amely alapvetően vizes közeg - nem oldódnának, a zsírsavaknak polipeptidekkel kell kapcsolódniuk, amelyek a vízmolekulák számára befogadhatóvá és a vérben szállíthatóvá teszik őket. Az így keletkezett lipoprotein-cseppecskéket összetételük és sűrűségük alapján különböztetjük meg, és a szerepük is eltérő. A két legfontosabb koleszterintípus az LDL és a HDL.
Az LDL-koleszterin kis sűrűségű anyag, 45 százalék koleszterint, trigliceridet, foszfolipidet és fehérjét tartalmaz. A koleszterint a májból szállítja a sejteknek, ha viszont túl sok termelődik és a sejtek keveset használnak fel belőle, akkor a koleszterin lerakódik az érfalba, ezért az LDL-koleszterint "rossz koleszterinnek" is nevezik. Az HDL-koleszterin a nagy sűrűségű lipoproteint jelzi.
A HDL-koleszterin 50 százalék fehérjét, kevés koleszterint, trigliceridet és foszfolipidet tartalmaz. Szerepe abban áll, hogy a már lerakódott koleszterint az érfalból visszaszállítja a májba, és így védi az érfalat. Nemcsak a vér koleszterinszintje, hanem az egyes koleszterinrészek egymáshoz viszonyított aránya is fontos.
Egy királyi reggeli kijár a magas koleszterinszinttel rendelkezők számára is. Ezt reggelizze!
Mit jelez a magas triglicerid-szint?
A trigliceridek a vérzsírok közül talán a legegyszerűbbek, melyek szerepe elsősorban az, hogy energiával lássák el a szervezetünket. Egy részük a szervezetünkben "készül", másokat viszont a táplálékunkkal viszünk be: a zsírok megemésztésének végén tulajdonképpen triglicerideket kapunk.
A magas triglicerid-szint hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, de arról, hogy önmagában mennyire veszélyes ez, megoszlanak a vélemények. Mint fentebb már említettük, a vérzsírszintet komplex egységként kell nézni, tehát az, hogy magas valakinek a koleszterinszintje, önmagában még nem jelent nagy veszélyt. Ha azonban a triglicerid- és LDL-szint magas, a HDL-szint viszont alacsony, vagy egyéb rizikófaktorok is jelen vannak (például hasi elhízás vagy cukoranyagcsere-problémák), akkor a kardiovaszkuláris betegségek esélye is megnő.
A magas triglicerid-szint csökkentéséhez, normalizálásához elengedhetetlen az egészséges életmód, a testsúly csökkentése, a zsírdús fogások elhagyása, a rendszeres testmozgás. Az alkoholfogyasztás is emeli a trigliceridek szintjét.