Egy nagyon jól tolerálható, a vércukorszintet jól szinten tartó, szájon át szedhető (tehát nem injekciós) hatóanyagot mutattak be a sajtó képviselőinek.
A szitagliptin nevű hatóanyag teljesen új mechanizmusú és hatású alternatív terápiás megoldás.
A cukorbetegek 80 százalékának legalább egy társbetegsége is van (például elhízás, magasvérnyomás-betegség, lipid-anyagcsere zavar), ezért nem csoda, hogy a cukorbetegek zöme (80 százaléka!) szív- és érrendszeri szövődmények következtében hal meg.
A betegség károsítja a szervezet kis- és nagyereit, tönkremehetnek a vese erei, a koszorúerek, az agyi erek, szívinfarktus és stroke következhet be, gyakori a cukorbetegség miatti lábamputáció - mondta dr. Farsang Csaba, a Magyar Hypertonia Társaság örökös tiszteletbeli elnöke.
Ráadásul a jelenleg elérhető terápiák nem képesek tartósan megfelelő vércukor-kontrollt biztosítani a 2-es típusú cukorbetegeknél, a betegek jelentős részének mégsem sikerül elérnie és megtartania azt az ajánlott HbA1c célértéket, pedig erre szükség lenne ahhoz, hogy a diabétesz szövődményeinek kockázatát szignifikánsan csökkentse.
Egy cukorbeteg férfi 16 évvel hamarabb jut a szív- és érrendszeri katasztrófák közepes kockázatú csoportjába egy nem cukorbeteghez képest, a nőknél 15 év ez az adat - ismertette a professzor, aki hozzátette, hogy most vizsgálják majd 14 ezer fő bevonásával, hogy ez a hatóanyag milyen hatással van a szív- és érrendszerre.
Dr. Winkler Gábor, a Magyar Diabétesz Társaság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy 2030-ra az 1994-es adatokhoz képest valószínűleg megháromszorozódik a cukorbetegek száma. Már most is Nyugat-Európában minden 40. másodpercben betegszik meg valaki diabéteszben, főleg a munkaképes 45 év feletti korosztály.
Az egészségügyi ellátórendszerek szempontjából pedig katasztrofális, hogy minden felismert cukor beteg "mögé" elbújik egy még nem diagnosztizált diabéteszes!
Cukorbetegség miatt a nők 11,6 évvel, a férfiak 14,3 évvel hamarabb halnak meg nem diabéteszes társaiknál!
Fontos lenne a cukorbetegek kezelésénél a kombinált terápia, és a hasnyálmirigy ß-sejtjeinek megőrzése, megvédése - hívta fel a figyelmet dr. Jermendy György, a Magyar Diabétesz Társaság előző elnöke.
Az új készítmény hatása az úgynevezett inkretinhatáson alapul. A bélben termelődő hormonszerű peptidek (úgynevezett inkretinek) fontos szerepet játszanak a szervezet cukorháztartásának fenntartásában. A szitagliptin hatóanyagot tartalmazó tabletta a 2-es típusú diabétesz kezelésére való szájon át adagolható gyógyszer, mely más antidiabetikummal kombinálva hatásosan csökkenti a vércukorszintet, általánosan jól tolerálható és egyszerűen alkalmazható.
Kedvező tulajdonságainak egyik kulcsa, hogy a szervezet természetes élettani folyamatain keresztül hat, hatásmódjának lényeges jellemzője, hogy a szervezet természetes vércukor-regulációs mechanizmusait támogatja, és nem avatkozik be durván az inzulineltermelődéssel összefüggő folyamatokba, ugyanakkor javítja a hasnyálmirigy szigetsejtek (ß-sejtek) funkcióját is, nem növeli a testsúlyt.
Néhány eddigi terápiás eszközzel szemben ezért nem (vagy csak sokkal kisebb mértékben) okoz hipoglikémiát és a hatóanyag ujdonságnak számít a 2-es típusú diabétesz kezelésében használt antidiabetikumok között.
A felfedezés jelentőségét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is felismerte, a készítmény már kapható, szakorvos, és szakorvosi javaslatra háziorvos 70 százalékos támogatással felírhatja.
Kéky Kira