COVID-19-betegek körében az egyik vezető halálok az akut respirációs distressz szindróma (ARDS), amely a tüdőgyulladás egy súlyos formája. Akut, diffúz tüdőkárosodás okozta légzési elégtelenség. A Technion közlése szerint az új technológia megmentheti az ARDS-ben szenvedő koronavírusos betegek életét.
Az ARDS egyik jellegzetessége, hogy károsodást okoz a tüdő felületaktív anyagában, amely a tüdőhólyagocskák felületét borító, a légzést könnyítő folyadék. A felületaktív anyagok károsodása különösen súlyos következményekkel járhat a COVID-19-betegek esetében, a vírus ugyanis megöli a hámsejteket, amelyek kiválasztják ezeket az anyagokat a hólyagocskákon belül.
Az izraeli kutatócsoport egy már létező kezelési módot fejlesztett tovább, a felületaktív anyagot helyettesítő terápiát (SRT), amely életmentő az ARDS egy hasonló, koraszülött csecsemőket érintő típusánál. Az SRT során külső felületaktív anyagot fecskendeznek az újszülött tüdejébe. A tüdő méretéből kifolyólag azonban a módszer felnőtteknél meglehetősen hatástalan.
Az új technológiával, a folyékony habterápiával (liquid foam therapy - LIFT) a felületaktív anyagok jobban és egyenletesebben oszlanak el a tüdőben, a hab ugyanis ellenáll a gravitációnak, ezáltal nem gyűlik össze a mélyedésekben. A gyógyszert a habba töltik be, vagy közvetlenül habosítják, amikor lehetséges.