Az orvosi alapellátás infrastrukturális körülményeinek javítására, valamint a szolgáltatási paletta bővítésére az elmúlt években összesen mintegy 700 millió forintot nyertek Zalaegerszegen a különböző pályázatok forrásaiból. A megyei jogú város minden háziorvosi rendelőjét és védőnői körzeti helyiségét felújították, valamint a központi orvosi ügyeletet is korszerűsítették. Tervezik továbbá a rendelőintézet és a mentőállomás felújítását is.
5 praxisközösség
Tavaly nyáron három, most pedig két háziorvosi praxisközösség összesen 338 millió forinthoz jutott szakembereket is bevonó prevenciós programokhoz. Az öt praxisközösség a városban és a város környékén összesen 22 háziorvosi körzetet érint. Ez a kétharmada az összes körzetnek, így már csaknem 40 ezer ember vehet igénybe olyan egészségügyi szolgáltatásokat, amelyeket eddig nehezebben elérhetők voltak. Ilyen például a dietetikusi, a gyógytornászi vagy a pszichológusi szaktanácsadás - ismertette Zimborás Béla, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által meghirdetett háziorvosi programok zalaegerszegi projektmenedzsere.
A sikeres svájci modell
Az egyik nyertes praxisközösség képviseletében Batka Jenő házi gyermekorvos felidézte, hogy 2014-ben éppen Zalaegerszegen valósult meg először az országban svájci modell alapján egy háziorvosok praxisközösségére épülő új szolgáltatási rendszer. A kedvező tapasztalatok alapján hirdette meg az Emmi azt a pályázatot is, amelyben már öt zalaegerszegi háziorvosi közösség nyert el pályázati forrásokat.
A praxisközösségek a pályázati forrás segítségével a prevenciót helyezik a középpontba, legfőképpen a gyerekek és a 60 év feletti korosztály esetében. Az életmódváltást szorgalmazó program például többek között a daganatos betegségek, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a lelki betegségek szűrését és megelőzését szolgálja.