Milyen a ceglédiek általános egészségügyi állapota? Van-e esetleg olyan betegségcsoport, amelyre itt különösen nagy gondot kell fordítani?
Cegléd ebből a szempontból egy átlagos magyar középvárosnak tekinthető. Nincs semmi olyan tipikus, halmozottan előforduló betegségcsoport, amely csak nálunk lenne jelen.
Mit várnak a szűrőprogramtól?
Az ilyen jellegű családi egészségnapoknak az a legfőbb célja, hogy a lakosság jelentősebb részét rábírjuk, megjelenjenek a szűrővizsgálatokon. Az egészen egyszerű vérnyomásméréstől kezdve az oszteoporózis-vizsgálaton keresztül a koleszterinmérésig, laborvizsgálatokig egy helyen megvizsgáltathatják magukat a résztvevők. Ha a szakemberek kiemelkedő értékeket találnak, akkor felhívják a figyelmet és szakorvoshoz irányítják őket. A résztvevők ezt követően felkeresik a szakrendelést és ha szükséges, terápiát kapnak. Azaz a többi programnak és a celebek népszerűségének köszönhetően olyanok is bekerülnek az egészségügyi rendszerbe, akik egyébként maguktól nem mennének el szűrővizsgálatra.
A résztvevők hány százalékánál szokott kiderülni, hogy valami nincs rendben?
Sajnos a 10-15 százaléknál fedeznek fel olyan eltérést, amellyel javasolt orvoshoz fordulni. Ha elmennek a szakrendelésre, és igazolódik a betegség, akkor meg lehet kezdeni a megfelelő terápia alkalmazását.
Mit kell tudni a ceglédi Toldy Ferenc Kórház és Rendelőintézetről ?
Mi vagyunk az egyetlen kórház Cegléden. 30 kilométeren belül három járóbeteg ellátó rendelőintézet is működik, de fekvőbeteg gyógyintézet aktív ellátással egyedül nálunk van. Összesen 740 ágyunk van, ebből 468 aktív, 272 pedig krónikus ágy.
Évente átlagosan hány beteget látnak el?
Évek óta körülbelül azonos mennyiségű beteget kezelünk: 22 ezer fekvő- és körülbelül 250 ezer járóbeteget.
Hányan dolgoznak a kórházban?
Körülbelül 880 fő az alkalmazottak száma, de ha a teljes dolgozói állományt nézzük, akkor ez a szám 1000-1100 főt tesz ki a közreműködő vállalkozásokkal együtt.
Az Egészségvárosnak van egy másik oldala is: a résztvevők számáról függően a kórház támogatást is kap az Egészségvárost szervező Richter Gedeon Nyrt.-től. Mire költenék a pénzt?
A röntgen osztálynak egy új ultrahangkészüléket vásárolnánk a támogatásból.
Miért épp egy ilyen gépre esett a választásuk?
Nehéz rangsort felállítani, hiszen rengeteg fontos készülékre lenne szükségünk. Azért egy ilyen ultrahang mellett döntöttünk, mert korlátozott az az összeg, amelyet felhasználhatunk, így olyan eszközt választottunk, amelynek megvásárlásához az összeg felét mi tudjuk állni, a másik felét pedig a támogatás összegéből. A másik ok pedig az, hogy, bár több ultrahang is van a házban, ám ezek elég idős, elhasználódott gépek, így szükségünk lenne egy általános ultrahang készülékre.
Pontosan milyen betegségcsoportokat lehet vizsgálni ezzel a géppel?
Ez egy általános belgyógyászati, nőgyógyászati, gyerekgyógyászati ultrahang, amely minden olyan vizsgálatra alkalmas, amely nem igényel speciális műszereket, mint például egy kardiológiai ultrahang .
Egy ilyen ultrahang mennyibe kerül?
Egy ilyen készülék hat és tízmillió forint között van, attól függ, hogy hány fejjel, milyen speciális opciókkal vásárolja az ember.
Ahhoz, hogy megvásárolják, hány lakosnak kéne elmennie az Egészségváros programjaira?
Van egy kétmillió forintos alapösszeg, ezen felül minden részvétel után plusz 300 forintos adományt kap a kórház. Ez azt jelenti, hogy aki ellátogat a szűrésre, kap egy pontgyűjtő füzetet és minden szűrésen való részvételt igazolnak, a végén pedig ezt összegzik. Ez azt jelenti, hogy 5-7 ezer részvétellel már összejönne a pénz, ehhez elég, ha kétezer ember kilátogat és mindenki két-három szűrővizsgálaton megjelenik.