Valóban egészséges Európa?

Az utóbbi években jelentősen csökkent azoknak a betegségeknek az előfordulása, melyek eddig a korai halálért voltak felelősek. De milyen egészségi állapotban van az európai ember?

Dohányzunk, sok zsíros ételt és alkoholt fogyasztunk, ám az egészségügyi világszervezet (WHO) legutóbbi felmérése szerint Európa mégis egészségesebb, mint öt évvel ezelőtt volt - ismerteti a Spiegel Online a jelentést .

A világ többi részéhez viszonyítva elmondható, hogy Európában jól élnek az emberek: egyes országokban 82 év a várható életkor , a gyerekek száz százaléka tud iskolába járni, az embereknek van munkája, és nem mellesleg elégedettek az életükkel. Természetesen vannak regionális különbségek. Csak néhány szemléletes példa, a teljesség igénye nélkül. Egy spanyol nő például átlagosan 22 évvel tovább él, mint egy orosz férfi - és ez csak egy, de igen szemléletes példa.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világszerte 53 országot érintő jelentése azonban arra is rámutatott, hogy ez nem mindenhol van így. Még a kontinensen is régiónként jelentős különbségek vannak az országok között. Macedóniában például a felnőttek egyharmada munkanélküli, Törökországban a lakosság kétharmada túlsúlyos, Kirgizisztánban pedig ezer csecsemőből húsz meghal a születéskor .

A tanulmány szerint az utóbbi években jelentősen csökkent azoknak a betegségeknek az előfordulása, melyek addig a korai halálért leginkább felelősek voltak: a rák, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és krónikus légzőszervei megbetegedések. Mégis, Európában a lakosság harminc százaléka még mindig dohányzik, hatvan százaléka túlsúlyos, és tizenegy liter az egy főre eső éves alkoholfogyasztás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A WHO kutatói rámutattak, hogy a dohányzást tekintve a világon ez a legmagasabb arány, elhízásban pedig az Egyesült Államok alig előzi meg Európát. "Ennek szomorú következményei lehetnek, a jövő generációi ugyanis rövidebb várható életkorral nézhetnek szembe a túlsúly és az egészségtelen életmód miatt" - mondta Claudia Stein, a WHO Európai Irodájának vezetője.

Az európai országok ezért belevágtak az Egészség 2020 néven ismert programba, amelynek célja a mintegy 900 millió ember egészségének és jólétének növelése, ami biztosan nem lesz könnyű feladat. Ennek első állomása volt az eltérő adatok összegyűjtése minden régióból.

Dohányzik és iszik az európai ember

De nézzük a tanulmány részleteit.

Alkoholfogyasztás

Az utóbbi években európai szinten jelentősen csökkent, elsősorban a sikeres kampányoknak köszönhetően: ez 2005 és 2010 között a korábbinál tíz százalékkal kevesebb embert jelent. Ez azonban még mindig kevés, mert így is a kontinensen fogy a legtöbb alkohol világszerte. Az egy főre vonatkozó éves adatok azonban változatosak. A legalacsonyabb az iszlám országokban (Törökország és Azerbajdzsán), ahol ez a szám 1,4 liter, míg Fehéroroszországban például 14,4 liter. Németországban 11 liter az átlagos fogyasztás, ami szintén nagyon magas.

Dohányzás

A dohányzás visszaszorulása nagyban hozzájárul a várható életkor növekedéséhez, elsősorban a férfiaknál. 2010 és 2012 között például az vizsgált 41 európai országból 39-ben csökkent a dohányzás. Az arány azonban összességében még ma is magas, a WHO becslése szerint az európai emberek harminc százaléka cigizik. Az élen áll Oroszország, Grúzia és Görögország, a lista végén pedig Dánia és Izland található. Ez a csökkenés a dohányzás korlátozásának, a folyamatos áremeléseknek és a csomagolásra tett elrettentő üzeneteknek és képeknek köszönhető. Türkmenisztánban például nyolc százalékra sikerült csökkenteni a dohányzást.

Elhízás

A WHO szakértői szerint ez lesz a 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása. 2010 és 2014 között ugyanis az 53 kutatásban érintett országból 51-ben nőtt a túlsúlyos emberek száma. Az élen az USA áll 61 százalékkal, de Európa sincsen annyira lemaradva a maga 58,6 százalékával. Az elhízás felelős a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a rák nagy részének kialakulásáért.

Közlekedési baleset

2002 óta fokozatosan csökken a külső okok miatti sérülések és halálozások száma, ugyanis az országok évek óta szigorúbbak az ellenőrzéseknél, és eredményes reklámkampányokat folytatnak a közlekedési balesetek visszaszorítására. A 15 és 44 év közötti férfiak az első számú veszélyeztetett csoport, de a nők egyébként is kisebb számban veszítik életüket az utakon. A legveszélyesebb helyek ebből a szempontból Kirgizisztán, Moldova és Görögország, a Nyugat-Európai országokban sokkal jobb az arány.

Más külső okok

Arányosan Oroszországban a legmagasabb a gyilkosságok száma, öngyilkosság terén viszont Litvánia és Fehéroroszország vezet. Általánosságban véve egyébként Európában a világ bármely - a WHO tanulmánya által - vizsgált részénél magasabb az öngyilkosságok aránya.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.