Az egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) és a Kréta nevű elektronikus iskolai napló összekapcsolása tehetne pontot az iskolai hiányzások régóta húzódó problémájának végére. A Belügyminisztérium szerint ennek a megoldásnak sok előnye lenne, a változtatást pedig már a házi gyermekorvok is régóta szorgalmazzák – olvasható az InfoStart cikkében.
Az orvosok túlterheltek, az iskolák hajthatatlanok
Ahogy azt Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában kiemelte, az iskolaigazolások rendszerében jelenleg van egy nagy ellentmondás. „Egyrészt a rengeteg igazolás írása a betegellátástól vesz el energiát, időt. Másik oldalról viszont az iskola ragaszkodik ahhoz, hogy tudják, hogy a gyerek betegség miatt hiányzott vagy esetleg az iskola mellé ment... Évek óta nagyon sok egyeztetés folyt, de nem történt előrelépés benne” – fogalmazott.
A szakértő szerint fontos lenne, hogy az orvosok által használt informatikai rendszerekkel ne csak bonyolult, nehézkes feltöltéssel lehessen eljuttatni az igazolást a szülőkhöz és/vagy az oktatási intézményhez. A cél az lenne, hogy már a beteg ellátása után automatikusan generálódjon egy igazolás, az pedig a program azonnal továbbítsa az EESZT-be, majd az iskolába is.
Akkor valóban megszűnik a többletteher, és valóban egyszerűbbé válik a munkánk” – jegyezte meg Havasi Katalin.
Több jogot a szülőknek!
A gyermekorvosok szerint az is jó lenne, ha a szülők a jelenleginél több hiányzást igazolhatnának a gyereküknek, az orvos bevonása nélkül. Sok olyan, néhány napos betegség vagy egyéb eset van ugyanis, ahol a szülő bátran dönthetne önállóan az otthon tartásról, majd a közösségbe való visszaengedésről. Ahhoz azonban, hogy mindez orvosi igazolások nélkül megvalósulhasson, az oktatás rugalmasságára volna szükség – ez is komoly terheket vehetne le az egészségügyi rendszer válláról.