Visszérműtét után

A visszeresség, vagyis az alsó végtag bőre alatt elhelyezkedő felületes vénás rendszerben kialakuló értágulatok és a vénák kanyargóssá válása népbetegségnek számít.

A kóros vénatágulatok következtében a gyűjtőeres vér szív felé történő visszafolyásának üteme lelassul. A vér így nagyobb mennyiségben és hosszabb ideig tartózkodik az alsó végtagban, ahol pangás alakul ki. A láb megduzzad, ödémássá válik, elnehezül, könnyen elfárad. Sok esetben a betegnek ezenkívül jelentős kozmetikai problémát is okoz a kórkép.

Kialakulásában az egyéni hajlamosító, örökletes tényezőkön kívül szerepet játszik még a gyakori álló testhelyzet és a mozgásszegény életmód is. Nőkön a nemi hormonok érfalra gyakorolt hatása, illetve a terhességek ideje alatt a kismedencei vénás rendszerben kialakuló megnövekedett nyomásviszonyok következtében gyakrabban fordul elő.

A betegség megoldása - a visszér-injekciózás, illetve a tüneteket enyhítő konzervatív kezelés, a rendszeres gumiharisnya-viselés lehetősége mellett - még ma is elsősorban műtéti. A beavatkozás során a tágult vénaszakaszokon kívül általában a fő felületes vénás törzset is eltávolítják. Az elmúlt néhány évben kifejlesztett technikák következtében a műtét igen jó kozmetikai eredménnyel végezhető el. Az operációt a legtöbb intézményben gerincvelői érzéstelenítésben, úgynevezett spinális anesztéziában végzik. A kórházi tartózkodás ideje általában 2-3 nap. A műtét után kialakuló fájdalom mértéke nagyban függ a beteg egyéni tűrőképességétől, és a beavatkozás nagyságától. Általában közönséges fájdalomcsillapítókkal, illetve az operált végtag felpolcolásával jól szüntethető, és napról napra fokozatosan enyhül. Ha valahol a bőr alatt nagyobb vérömleny alakulna ki, és az kissé begyulladna, akkor a jegelés jótékony hatású. A frissen operált végtagot borogatni nem szabad, mert a sebek feláznak, és könnyen befertőződnek.

Természetes jelenség, hogy a műtéti területen kisebb nagyobb véraláfutások jelennek meg, egy-két nappal a beavatkozás után. Ezek rendszerint két héten belül nyomtalanul felszívódnak. Eltűnésüket heparintartalmú kenőcsökkel lehet siettetni, de a sebeket közvetlenül bekenni nem szabad!

Amennyiben a felületes vénás főtörzset is eltávolítják, óhatatlan, hogy a szorosan az ér mentén futó bőrideg is megsérül. Ennek következtében - főleg a belboka körüli területen - a láb bőre érzéketlen marad. Az érzéskiesés megszűnéséhez esetenként akár hónapok kellenek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A műtétet követő néhány hétben általában az alsó végtag fáslizását javasolja a sebész. Ez csökkenti a természetesen kialakuló lábduzzanatot, nehézlábérzést, fájdalmakat. Különböző, a vénás elfolyást segítő gyógyszerekkel ez a jótékony hatás tovább fokozható. A visszértágulatok eltávolításával nemcsak szép kozmetikai eredmény érhető el, és nemcsak a beteg kellemetlen lábfájdalmai szüntethetők meg, hanem számos későbbi, kellemetlen szövődmény is megelőzhető, mint például a felületes visszerek trombózisa, gyulladása. IX. évf. / 9. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra