Az egészségügy felhőjének is nevezett EESZT-be ma több mint 25 ezer csatlakozott szolgáltató küld adatokat Magyarországon, köztük több mint 10 ezer magánszolgáltató – olvasható a rendszert fejlesztő és üzemeltető Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ (ESZFK) közleményben. Az idén ötéves EESZT fejlesztéséről azt írják, kezdetben az egészségügyi ágazat szereplői közötti kommunikációs eszközrendszer épült ki, később a több ellátót és a nem egészségügyi állami intézmények összekapcsolását biztosító megoldásokra helyeződött a hangsúly. Ennek a lakosság számára is érzékelhető eredménye, hogy kényelmesebbé, gyorsabbá vált az ügyintézés.
„A lakosság körében talán az eRecept az egyik legismertebb modul, amelyen keresztül lényegesen kényelmesebbé vált a vények felírása és kiváltása. Ezt az is jelzi, hogy naponta körülbelül 800 ezer elektronikus receptet visznek fel és váltanak ki az EESZT-n keresztül. Emellett az egészségügyi dokumentumok (laborlelet, ambulánslap, zárójelentés stb.) elektronikus elérése és letölthetősége is elterjedt. Az EESZT lakossági portálján ma már napi több mint 40 ezer bejelentkezést regisztrálunk” – idézi a közlemény Szabó Bálintot, az ESZFK ügyvezetőjét.
Az EESZT a korszerűbb betegellátást is segíti, hiszen az egészségügy szereplői egy védett csatornán, hiteles adatbázisból tudják elérni és egymás között megosztani a betegadatokat, kórtörténeteket és ellátási eseményeket. Ezáltal átláthatóbbá válik a terápia és a betegút is. Az EESZT az alapja továbbá olyan eHealth megoldások bevezetésének, amelyek lehetővé teszik az okoseszközök révén szerzett egészségreleváns információk – megfelelő validálás utáni – bekerülését a felhőbe, ezzel is elősegítve a prevenciót. A jövőben pedig egy, az alap- és szakorvosi vizsgálatokra, laboratóriumi és diagnosztikai vizsgálatokra való online időpontfoglaló-rendszer elindítása is tervben van.