"Egy olyan szintre jutottunk el, ahol majdnem minden betegnek, biztonságos módszerrel tudunk segíteni - nyilatkozta Dr. Mark Lebwohl, az amerikai Országos Pikkelysömör Alapítvány orvosi tanácsának elnöke - Ha a páciens pikkelysömörben szenved , általában van valamilyen kezelési módszer, amivel javítani lehet az állapotán." Az Egyesült Államokban nagyjából hét és fél millió ember szenved ebben az autoimmun betegségben, mégis sokan még csak nem is hallottak róla.
Az árulkodó pikkelyszerű foltok gyakran a könyök, a térd és a fejbőr körül jelentkeznek először, de bármilyen bőrfelületen kialakulhatnak, és viszkető, szúró és égő fájdalmat okoznak. Sok páciensnél pikkelysömöri ízületi gyulladás alakul ki, amitől merevség, fájdalom, lüktetés, duzzanat és érzékenység alakul ki egy vagy több ízületben.
De Lebwohl szerint egyre több kezelési lehetőségből választhatnak a páciensek, és még több várható a következő időkben. "Olyan gyógyszereink vannak, amik rendkívül biztonságosak és nagyon hatékonyak a legtöbb beteg esetében."
A legtöbb beteg először tüneti kezelést kap, például kortikoszteroidokat, ami az egyik legelterjedtebb kezelési módszer, és bár hatékony, de olyan kellemetlen mellékhatásai lehetnek, mint a bőrvékonyodás és a striák kialakulása. Sőt, egy idő után a betegek szervezete hozzászokik a szerekhez, így azok nem hatnak többé.
Természetesen más helyi alkalmazású szerekből is válogathatnak a páciensek, ilyenek például a D-vitamin analógok, amik segítenek normalizálni a bőrsejtek növekedését a kortikoszteroidok káros mellékhatásai nélkül.
A pikkelysömörös betegek kezelésére gyakran alkalmaznak fényterápiát is, mivel egyes hullámhosszok jótékonyan hathatnak a gyulladásos folyamatokra. Ezzel az egyetlen probléma az, hogy hetente kétszer-háromszor kell alkalmazni az orvosi rendelőkben, ez pedig körülményessé teszi a rendszeres használatot.
A szájon át szedett gyógyszerek közül a legelterjedtebbek az acitretin, a ciklisporin és a metotrexát, valamint a legújabb generációs biológiai terápiák, amik az immunrendszer egyes részeit elnyomó szerekből állnak. Ezeket injekció formájában, vagy intravénásan juttatják a páciensek szervezetébe.
"Ezeken kívül legalább két új gyógyszer várható a közeljövőben, és további öt biológiai terápia van tesztelési fázisban" - nyilatkozta Lebwohl. "Bár rengeteg jó módszer létezik a pikkelysömör kezelésére , meggyógyítani egyelőre nem tudjuk. Ezzel együtt azonban a páciensek mindenképp reménykedhetnek, hiszen az egyre újabb gyógyszerek alkalmazásával hamarosan szinte teljes tünetmentességet érhetünk el mindegyiküknél."