Mi okozza a problémát, hol jelentkeznek a bőrtünetek, és hogyan lehet kezelni? Nézzük a legfontosabb, pikkelysömörrel kapcsolatos kérdéseket és válaszokat.
Milyen testtájakat, szerveket érinthet a pikkelysömör?
Bármely testtájon jelentkezhet, de leggyakrabban a térden, könyökön és a hajas fejbőrön alakulnak ki a tünetek. A népesség 1,5-2 százalékát, tehát Magyarországon kb. 150-200 ezer, világszerte becslések szerint mintegy 120 millió embert érint a megbetegedés. Fontos, hogy az érintettek tisztában legyenek a betegség lényegével, mely szerint a pikkelysömör egy egész szervezetet érintő immunmediált gyulladásos megbetegedés.
Legjellemzőbb a könyök, a térdtáj és a hajas fejbőr érintettsége, de súlyos esetekben az egész testfelszín érintett lehet. Ritkábban a hajlatokban, tenyereken, talpakon is előfordulhat. Jellegzetesek a köröm elváltozásai is. A pikkelysömörben szenvedők mintegy 10-40 százalékánál a betegség az ízületeket is érintheti, súlyos, akár mozgáskorlátozottsághoz vezető ízületi gyulladást is okozhat.
Hogyan alakul ki, mi okozza a pikkelysömört?
A betegség kialakulásához szükséges az örökletesen fennálló genetikai hajlam, melyhez bizonyos provokáló faktorok társulva a tünetek megjelenését eredményezik. Így például bármilyen gyulladásos góc - például egy rossz fog, vagy gyulladt mandula, arcüreggyulladás - vagy egyéb megbetegedés elég lehet ahhoz, hogy a genetikai hajlam megléte esetén a psoriasisos tünetek kialakuljanak. A bőr és az ízületi elváltozások közvetlen hátterében olyan kóros immunfolyamatok állnak, melyek folyamatosan fenntartják a gyulladást.
Milyen hatása van a pikkelysömörnek az életvitelre?
Kiterjedt bőrtünetek esetén igen zavaró lehet a bőr állandó hámlása, mely a környezetben - ruhán, szobában - mindenki által látható. Ha viszont valaki megfelelően kezeli kenőcsökkel a bőrét, úgy a kenőcs okozhat látható nyomokat, és nagymértékben hátráltatja a mindennapos tevékenységeket. Az ízületi érintettségben szenvedőknél a betegség súlyos, akár mozgáskorlátozottsággal járó és rokkantsághoz vezető ízületi gyulladást is okozhat, mely jelentős fizikai fájdalommal is jár. Mindezek a tényezők összeadódva eredményezik, hogy a psoriasis az életminőséget nagymértékben ronthatja.
Mit jelent a pikkelysömörös ízületi gyulladás?
A psoriasisban szenvedők mintegy 10-40 százalékánál a bőr mellett az ízületeket is érinti a megbetegedés. Érintheti a végtagok kis ízületeit, a nagy ízületeket vagy a gerincoszlopot. Enyhe esetben fájdalommal, az ízületek duzzanatával jár. Súlyos, előrehaladott esetekben az ízületek deformálódnak, és mozgásuk korlátozottá válik.
Milyen társbetegségek fordulhatnak még elő?
A pikkelysömört ma már több, más szervrendszert érintő gyulladásos megbetegedéssel - például gyulladásos bélbetegségekkel - rokon szisztémás megbetegedésnek tartják.
Számos, eddig teljesen függetlennek hitt megbetegedésről - például depresszióról, metabolikus szindrómáról - derült ki, hogy lényegesen gyakrabban társulnak a pikkelysömörhöz. Ezen társbetegségek gyakorisága a bőrtünetek súlyosságával arányosan növekszik.
Hogyan diagnosztizálják a betegséget?
A típusos bőr vagy ízületi tünetek alapján bőrgyógyász vagy reumatológus tudja a betegséget diagnosztizálni. Nem típusos esetben a bőrből szövettani mintavétel is segítheti a diagnózis felállítását. Fontos, hogy a betegek a panaszaikkal bőrgyógyászhoz forduljanak, súlyosabb esetben pedig érdemes valamelyik speciális terápiás lehetőségekkel is rendelkező klinikát vagy pszoriázis kezelésében nagy tapasztalattal rendelkező kórházi centrumot felkeresniük.
Milyen lehetőségek vannak ma a pikkelysömör kezelésére?
A pikkelysömör kezelése során cél a tünetmentesség elérése. Ennek érdekében, ha a tünetek csak kisebb bőrterületet érintenek, helyi kenőcsös kezelések a legcélszerűbbek. Súlyos kiterjedt esetekben egész test fénykezelés vagy gyógyszeres kezelés javasolt. Gyógyszeres kezelésre a hagyományos szisztémás szerek, ezek hatástalansága vagy ellenjavallata esetén a biológiai szerek jöhetnek szóba. Ezeket a biológiai terápiákat csak a kijelölt bőrgyógyászati centrumokban dolgozó szakorvosok írhatják fel. Ezek listája elérhető a www.pszorigo.hu weboldalon. Emellett a tünetmentességet segítheti az életmódváltás is: egyrészt a rendszeres testmozgásnak is komoly szerepe lehet, másrészt a megfelelő táplálkozás is segíthet.
Jelen leírás általános tájékoztatási céllal készült és nem helyettesíti az egészségügyi szakemberrel történő konzultációt. Konkrét panasz, kérdés esetén kérjük, forduljon kezelőorvosához.
Hivatkozás:
- Szegedi A, Kiss F, Gaál J: Psoriasis napjainkban. LAM 2008; 18(2):103-110.
- Global Report On Psoriasis. World Health Organization. 2016. Elérhető: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf Letöltés dátuma: 2017. Január 17.