A kutatók a brit biobank információit felhasználva 472 ezer, 40-69 éves ember adatait elemezték. Úgy találták, hogy a dohányzás , a cukorbaj , a magas vérnyomás és a túlsúly - vagyis a 25-nél magasabb testtömegindex (BMI) - mind a nőknél, mind a férfiaknál fokozta a szívroham kockázatát. A dohányos férfiak kockázata megkétszereződött a soha nem dohányzó férfiakéhoz képest, a nőké azonban több mint -háromszorozódott. A magas vérnyomásos, 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nők kockázata is magasabb volt a férfiakéhoz képest, a túlsúlyosaké azonban nem.
"Általában több férfi kap szívrohamot, mint nő, azonban több komoly kockázati tényező jobban fokozza a nők relatív kockázatát, mint a férfiakét, tehát hátrányban vannak azok a nők, akiket ezek a tényezők jellemeznek" - mondta Elizabeth Millett, a kutatás vezetője.
A magas vérnyomás több mint 8 százalékkal jelentett nagyobb relatív szívrohamkockázatot a nők, mint a férfiak számára, az 1-es típusú diabétesz relatív kockázata majdnem háromszorosa volt a férfiakénak, a 2-es típusú diabéteszé 47 százalékkal volt magasabb. Szívroham akkor következik be, ha csökken vagy megáll a vérellátás a szív egy részében, így a szívizom szövete károsodik. Tünete lehet a mellkasi fájdalom, mely átterjedhet a karra, a nyakra, a hátra, a vállra vagy az állkapocsra, a légszomj, az izzadás, a hányinger és a szorongás.
Az Egyesült Királyságban minden hetedik férfi és minden tizenkettedik nő hal meg szívkoszorúér-betegségben, amely a szívroham fő okozója. A népesség elöregedésével és az egészségtelen életmód terjedésével közelíteni fog egymáshoz a nők és a férfiak szívroham miatti halálozási aránya. A tanulmány a British Medical Journal című orvosi lapban jelent meg.