A trombózis megelőzése

A trombózis akár életveszélyes állapotot is előidézhet, ráadásul a vérrögképződés kockázata még magasabb azoknál, akiknél korábban már fellépett a probléma. Ennek elkerülése érdekében életmódbeli változtatásokra van szükség, és a nyári időszakban is több dologra kiemelt figyelmet kell fordítani.

Felkészülés hosszabb utazásokra

Nyáron sokan vállalkoznak hosszabb utakra, legyen szó autóról, vonatról, buszról vagy repülőről. A három óránál hosszabb ideig tartó utazás ugyanakkor jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Ennek oka, hogy a mozdulatlanság, a lábak lógatása, a kevés folyadékfogyasztás miatt a keringés lelassul, ami melegágya a trombusoknak, illetve a mélyvénás trombózisnak. A repülők esetében tovább rontja a helyzetet az utastér száraz levegője, akárcsak a légnyomásváltozás. A szükséges megelőzési módokról a kezelőorvos tud döntést hozni. Figyelembe véve az összes kockázatnövelő tényezőt, adott esetben elég lehet a kompressziós harisnya viselése, a bő folyadékfogyasztás és a test, a lábak gyakori átmozgatása. Magas rizikó esetén viszont indulás és visszaindulás előtt LMWH injekció alkalmazására is szükség lehet – összegezte prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

A magyarok akár negyede élhet mélyvénás trombózisra hajlamosító örökletes genetikai hibával. Részletek itt.

Megfelelő folyadékpótlás

A bő folyadékfogyasztás nemcsak utazások során, de egész nyáron kiemelt jelentőségű, mivel a dehidratáció könnyen besűrítheti a vért, ezáltal pangás alakulhat ki. Nagyon meleg időben legalább 2,5-3 liter folyadék fogyasztása javasolt, kerülve a kávét, a teát és az alkoholos italokat.

Kerüljük a kánikulát!

Nagy melegben a vénák kitágulnak, ami kedvez a vérrögök kialakulásának. Emiatt nem érdemes hosszasan a tűző napon tartózkodni, ennek megfelelően a napozás sem ajánlott. Szintén ártalmasak lehetnek a 34 foknál melegebb termálvizek.

A kompressziós harisnya segíti a vérkeringést, ezért nyáron is hasznos viselet
A kompressziós harisnya segíti a vérkeringést, ezért nyáron is hasznos viselet

Segít a kompressziós harisnya

Bár nyáron nem a legkellemesebb a kompressziós harisnya, mégis hasznos viselet, hiszen segíti a keringést. Ha máskor nem is, utazáshoz mindenképpen húzzuk fel! Szintén jótékony hatású lehet a gördülő talpú cipők hordása, mivel ezek jól átmozgatják az izmokat. A testhez simuló ruhadarabokat ugyanakkor érdemes mellőzni.

Rendszeres testmozgás

Amennyiben a kezelőorvos is beleegyezik, javasolt kora reggel vagy este mozogni egy keveset. A sportolás ugyanis fokozza a vérkeringést, egyben segít megszabadulni az esetleges túlsúlytól. Nem szabad viszont túl nagy terhelést róni sem arra a végtagra, amelyben korábban kialakult a vérrög, sem pedig a szívre!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Változóan felhős idő várható a legtöbb helyen többórás napsütéssel, majd délután délnyugat felől elkezd növekedni, vastagodni a felhőzet. Az esti óráktól az északnyugati, nyugati tájakon már előfordulhat havas eső, havazás. Az északnyugati, nyugati szél az ország északkeleti felén nagy területen megerősödik, egy-egy viharos széllökés is előfordulhat, majd délután délnyugat felől egyre többfelé átmenetileg mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 9 fok között alakul. Késő este -3 és +5 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.