"A helyes életmód, illetve szívünk egészségének megőrzése kapcsán mindeddig elsősorban arra összpontosítottunk, hogy mit és mennyit eszünk. Mostani eredményeink ugyanakkor arra utalnak, hogy aki tudatosan táplálkozik, annak oda kell figyelnie az időzítésre is. Az esti étkezések kalóriatartalmának csökkentése egy egyszerű, jól befolyásolható módszert kínál a kardiovaszkuláris megbetegedések rizikójának enyhítésére" - mutatott rá Nour Makarem, a Columbia Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatók összesen 112 amerikai nőt vontak be vizsgálataikba. Ezek során az Amerikai Szívtársaság (AHA) hétpontos kockázatfelmérő rendszerét alkalmazva mérték fel az alanyok állapotát. A rendszer jellegzetessége, hogy azokra az életmódunkon keresztül befolyásolható rizikótényezőkre fókuszál, amelyek kihatással vannak a szív- és érrendszer egészségére. E körbe tartozik a dohányzás, a fizikai aktivitás, az egészséges étrend és a testsúly kontrollálása, valamint a rendszeres koleszterinszint-, vérnyomás- és vércukorszint-ellenőrzés. A felsorolt szempontok alapján a kutatás kezdetén és egy év elteltével is minden résztvevőnél kiszámoltak egy értéket, ami a szív- és érrendszerük egészségét jellemezte.
A résztvevők egy-egy egyhetes étkezési naplót is leadtak a vizsgálat elején és végén, feljegyezve, hogy mit, mennyit és mikor ettek a napok folyamán. A kutatók az így kapott adatok alapján kerestek kapcsolatot az étkezések időzítése, valamint a szív- és érrendszer egészségi állapota között. Végül az alábbi felfedezéseket tették.
- Habár a résztvevők túlnyomó többsége fogyasztott valamennyi ételt este hat után, látható, hogy azoknak, akik - teljes napi energiabevitelükhöz viszonyítva - több kalóriát vettek magukhoz ilyenkor, általában véve rosszabb állapotú a szív- és érrendszerük.
- Valójában már minden 1 százalékos emelkedés az este hat utáni bevitt kalóriák arányában kimutatható romlást idézett elő a szív egészsége szempontjából.
- A nagyobb mértékű esti kalóriabevitel mellett átlagosan egyaránt magasabbnak bizonyult az érintett nők vérnyomása és testtömegindexe, illetve hosszú távon vércukorszintjük szabályozása is romlott.
- Talán kevésbé meglepő eredmény, de az este hat után elfogyasztott ételek mellett az este nyolc után megevett fogások kapcsán is hasonló eredményeket találtak a kutatók, azaz ez esetben is már egyetlen százalékkal több kalória is szignifikáns romlást eredményezett.
A kutatás eredményeit az Amerikai Szívtársaság november 16. és 18. közötti, philadelphiai tudományos ülésén mutatják be részletesen a tanulmány szerzői.
Forrás: sciencedaily.com