„A magnézium az emberi szervezet minden sejtjében fellelhető ásványi anyag. Nélkülözhetetlen számos életfontosságú enzim működéséhez, izom összehúzódáshoz, idegi működéshez, és az erős csontozat fenntartásához. A szervezet magnéziumtartalmának közel fele a csontok felépítésében vesz részt, ahol kalciummal és foszforral alkot vegyületet. Szükség van magnéziumra az izmok működéséhez, valamint az egészséges idegi és szívműködéshez. A magnézium szívre gyakorolt pozitív hatásain túl, több vizsgálat szerint is képes csökkenteni a magas vérnyomást. Elsősorban hypertoniás krízis, preeclampia, eclampsia kezelésében használatos. Hiánya – amely az idősödéssel, a környezetünk ártalmai, a stresszhelyzetek, a nem megfelelő táplálkozás és a kevés mozgással járó életmód következményeként egyre jelentősebbé válhat - éppen ezért negatív hatással lehet a szervezetre” – mondta Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája.
Aki nehéz fizikai munkát végez, intenzíven sportol, stresszes életet él, a magnézium tartalmú gyógyszerek és étrendkiegészítők segítségével tudja a legmegfelelőbben kordában tartani és fenntartani a magnézium optimális szintjét a szervezetében.
Dr. Cassandra Boduch, pszichiáter kutatási eredményei alátámasztják, hogy a magnézium minimalizálja a szorongás tüneteit, segíti a szervezet stresszre adott válaszrendszerének működését, és csökkenti a stresszhormonokat az agyban.
Mi gátolja és mi támogatja a magnézium hasznosulását?
A magnézium pótlására a táplálékkiegészítők vény nélkül beszerezhetők a gyógyszertárakban,de jó ha tudjuk, hogy étrendünk egyes elemei gátolják, mások viszont elősegíthetik a magnézium felszívódását. Például a magas zsírtartalmú ételek, a szénsavas üdítőitalok, egyes tartósítószerek, valamint az alkohol nem kedveznek a magnézium felszívódásának
Egyes gyógyszerekkel is vigyáznunk kell
A magnézium és bizonyos gyógyszerek egy időben történő szedése azzal járhat, hogy mindkét készítmény hatását veszti. A szakemberek javaslatai szerint ezért 2-3 órának kell eltelnie a magnézium és a vas- illetve a nátrium-fluorid tartalmú gyógyszerek, egyes antibiotikumok és csontritkulást kezelő gyógyszerek szedése között. Rendszeres gyógyszerszedők mindenképpen konzultáljanak kezelőorvosukkal, mielőtt magnéziumkúrába kezdenek.
Hogyan kell szedni? Mennyi az ajánlott napi bevitel?
Általában néhány hetes kúraként érdemes alkalmazni, pótolni a magnéziumot, a napi ajánlott mennyiséget pedig két-három részletben érdemes bevenni. Magnéziumot túladagolni szinte lehetetlen küldetés, de hashajtó hatású, így mellékhatásként híg széklet, hasmenés előfordulhat.
A szervezet kiegyensúlyozott működéséhez egy átlagos felnőtt esetében általában napi 320-420 mg közötti magnézium bevitel ajánlott, terhesség vagy szoptatás alatt ez a magnéziumszükséglet növekszik, 350-400 mg a javasolt dózis. Sportolók esetében a napi szükséglet 500-1000 mg is lehet. Gyerekeknél pedig 80-240 mg az ajánlott mennyiség.