Koffeinfogyasztás
Kávéfogyasztás után sokan tapasztalják, hogy gyorsabban kezd verni a szívük. Az italban található koffein stimulálja az idegrendszert, így felgyorsítja a szívverést. Emiatt önmagában nem kell aggódni, viszont ha ilyenkor mellkasi fájdalom vagy ájulás közeli érzés jelentkezik, érdemes lehet magunkat kivizsgáltatni.
Szorongás
A felgyorsult szívritmus nagyon gyakran a szorongás egyik tünete, de például az izgalom (akár pozitív, akár negatív) szintén megemelheti a szívritmust.
Dehidratáció
A folyadékvesztés, illetve a folyadékhiány tüneteit sokan ismerik - szájszárazság, cserepes ajkak, száraz bőr, kimerültség. Azt viszont kevesebben tudják, hogy a folyadékhiánytól a szívritmus is felgyorsulhat, mivel ilyenkor a vér besűrűsödik, emiatt pedig a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy keringetni tudja.
Pajzsmirigy-problémák
A pajzsmirigy alulműködése lelassíthatja, míg túlműködése felgyorsíthatja a szívritmust. Ha erre gyanakszunk, vizsgáltassuk ki magunkat.
Terhesség
Várandósság alatt a szívritmus megemelkedik, mivel ilyenkor a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy a magzatot is el tudja látni vérrel. Ráadásul kutatások igazolják, hogy várandósság alatt a nők szervezetében található vér mennyisége is emelkedik.
Stressz
A hosszú távú, azaz krónikus stressz szintén megemelheti a pulzusunkat, és emiatt megnövelheti a keringési rendellenességek, betegségek kialakulásának esélyét.
Egyes gyógyszerek
Ha valamilyen új gyógyszert kezdünk szedni, mindig érdemes alaposan átolvasni a hozzá járó tájékoztatót, mivel a mellékhatások között a szedés hatására felgyorsuló, illetve lelassuló szívritmus is szerepelhet.
Forrás: care2.com