Alighanem mindenkivel előfordult már élete során, hogy begörcsölt a lába. Az éles, bénító fájdalom semmihez sem hasonlítható érzése általában negyedórán belül elmúlik. Egy-egy erősebb görcs után még órákig fájhat az izom, de a sérülés alapvetően nyomtalanul, szövődmények nélkül gyógyul. Mindez bárkivel előfordulhat, függetlenül attól, hogy mennyire fitt, de a nem és az életkor sem számít. Éppen ezért téves az az elképzelés, mely szerint az izomgörcsök csak a sportolókra vagy éppen az idősebbekre jellemzőek. A kellemetlen fájdalom hátterében ráadásul komolyabb betegségek is állhatnak.
Mi az izomgörcs?
Normál működéskor az izom összehúzódik, majd elernyed. Izomgörcs esetén az összehúzódás akaratlan, és az izom nem tud elernyedni. Görcs lényegében a test bármely pontján, ahol van izom, előfordulhat. Főként a vázizomzatban gyakori, de a simaizomból álló szervekben, például a méhben, a belekben, a légcsőben is jelentkezhet. Leggyakrabban a vádli, a lábfej és a talp izmait érinti. Sokszor éjszaka, alvás közben következik be, de hideg vízben úszva is megtörténhet, amikor a hideg hatására összehúzódnak az erek.
Az izomgörcsök hátterében sok dolog állhat. Okozhatja például idegi sérülés, túlerőltetés, stressz, dehidratáció, terhesség, különböző betegségek, illetve bizonyos gyógyszerek (vízhajtók, koleszterincsökkentők) mellékhatásai is. Főként és többnyire azonban vitamin- és ásványianyag-hiány miatt alakul ki. Kémiailag ez úgy néz ki, hogy ilyenkor felborul az ionáramok egyensúlya az izomszövetekben, ami tápanyag- és oxigénellátási zavarokhoz vezet. Legtöbbször a magnézium és a kalcium hiánya miatt, de időnként a magas káliumszint is okozhat izomgörcsöket (főként rángásokat). Utóbbi gyakori vesebetegeknél, de trauma, égés vagy akár kemoterápiás kezelés is kiválthatja. A vitaminok közül a B1-, B5- és B6-vitamin hiánya okozhat még izomgörcsöket.
Magnézium- és kalciumhiány állhat a háttérben
Egészséges embereknél a visszatérő, de nem túl gyakori izomgörcs hátterében az esetek legnagyobb részében tehát egyszerű magnézium- és kalciumhiány áll. Az izmok megfelelő működéséhez ugyanis elengedhetetlen a magnézium, a kalcium, illetve a káliumraktárak feltöltése, mert e három ásványi anyag együttműködése folytán vagyunk képesek egyáltalán mozogni, izmainkat kémiailag irányítani. Amíg a kalcium fokozza az izmok összehúzódását, a magnézium az elernyedésükhöz szükséges. A magnéziumhiány tehát az izomgörcsök fokozott rizikójával jár együtt, illetve a rendszeres magnéziumpótlás csökkenti az izomgörcsök gyakoriságát és időtartamát is.
Ha valakinél gyakran előfordul izomgörcs, amely egyre nehezebben múlik el, az más tünetekkel együtt akár komolyabb problémára is utalhat. A hosszantartó indokolatlan fáradtság a görccsel együtt például a szívizom gyengeségének egyik előjele is lehet. Vagy az alsó végtagokat ellátó artériák szűkületére, perifériás érbetegségre is utalhat. Mindkét esetben több energiára és oxigénre lenne szüksége az izomnak, mint amennyit kap, ez okozza a kellemetlen izomgörcsöt. A probléma felismerésében sokat segíthet, hogy a betegnek bizonyos távolság megtétele után az izomgörcs fájdalma miatt meg kell állnia, de pihenésre a fájdalom szűnik. Minél kisebb megtett távolság alatt jelentkezik a fájdalom, annál súlyosabb az állapot. Ilyenkor mielőbb szükséges orvoshoz fordulni.
Könnyen kezelhető
Az izomgörcsök – feltéve, ha nem betegség okozza – könnyen kezelhetők. A nagyon erős fájdalom azonnal enyhíthető fájdalomcsillapító beszedésével, masszírozással, nyújtással. Hosszú távon pedig étrendbeli változtatással érdemes feltölteni a kimerült magnézium- és kalciumraktárakat. Fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, sok gyümölcsöt és zöldséget. Igyunk meg napi 2-3 liter vizet, főleg melegben, illetve mozgás alkalmával. Cukorbetegeknek, érszűkületben szenvedőknek, terhes nőknek magnéziumos étrend-kiegészítő tartósabb szedése is ajánlott.