Miért megy fel a pulzus?

Nemcsak az élsportolóknak érdemes tisztában lenniük a pulzusukkal és rendszeresen ellenőrizni azt, az átlagemberek egészségi állapotáról is sokat elárulhat a pulzus. Milyen tényezők állhatnak a szapora szívverés hátterében?

Még mindig erősen tartja magát az a tévhit, mely szerint az egészséges pulzus 70 körül van, annál magasabb pedig biztosan súlyos, sőt halálos betegséget jelent. Azonban a pulzusunk számtalan tényezőtől függ, és mint minden esetben, itt is nagy szerepe van az egyéni jellegzetességeknek.

Az egészséges nyugalmi pulzus 60 és 100 között van a felnőtt emberek esetében (a gyermekeknek természetesen magasabb a pulzusa), és ez az életkortól, általános egészségi és edzettségi állapottól egyaránt függ. Nagyon sok olyan tényező van azonban, mely emelheti a pulzust. Ezek egy része nem különösebben veszélyes, mindennaposnak tekinthetőek, és általában a pulzus csak viszonylag rövid ideig emelkedik meg, és hamar vissza is áll a normális értékre.

Mely tényezők emelik fel a pulzusszámot?

Az egyik legfontosabb tényező, mely a pulzus értékére hatással van, a fizikai megterhelés, sportolás. Ilyenkor gyorsabban ver a szívünk, hogy az izmok megnövekedett oxigénigényét ki tudja elégíteni.

Tudjon meg többet arról. hogy milyen bajt sejtet a magas pulzusszám és hogy mit tehetünk ellen. Részletek!

Az edzettebb embereknek, a sportolóknak kevésbé emelkedik a pulzusuk, hiszen szervezetük hozzászokott a nagy megterheléshez. Viszont aki keveset mozog, annak erős szívdobogás-érzése lehet már akkor is, ha rövid távolságot kell futnia, például a busz után.

Rengeteg tényező állhat a szapora szívverés hátterében.
Rengeteg tényező állhat a szapora szívverés hátterében. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Természetesen, különböző krónikus betegségek és állapotok is emelhetik a pulzust, például ezért is érdemes rendszeresen ellenőrizni, mert a változásai utalhatnak arra, hogy valami nincs rendben a szervezetünkben. A normálisnál magasabb pulzus figyelhető meg a pajzsmirigy problémáinál, a szívizombetegségeknél, a szívritmuszavaroknál , tüdőbetegségeknél stb. A szervezet immunrendszerének felfokozott működése is hatással van a pulzusra, ezért akut betegségek, láz, gyulladás, fertőzések is okozhatnak szapora szívverést.

Az érzelmek, elsősorban a stressz és a szorongás is okozhatják a pulzus emelkedését, hiszen ilyenkor olyan neurológiai és hormonális változások történnek testünkben, melyek "felkészítik" a szervezetet a harcra vagy a menekülésre (még akkor is, ha ezek csupán az evolúciós folyamatok maradványának tekinthetőek). Ezen változások egyike a megnövekedett pulzusszám.

Rengeteg gyógyszer és étrend-kiegészítő lehet hatással a pulzusra, ezért ha szapora a szívverésünk, mindenképpen gondolkozzunk el azon, nem változtattunk-e a gyógyszereinken, nem kezdtünk-e el valami új dolgot szedni. A külső tényezők közül a legfontosabb, mely hatással van a pulzusunkra, az időjárás, illetve annak változásai, a meleg vagy a hideg. Ilyenkor a szív több vért pumpál, hogy a szervezetünk jobban tudjon adaptálódni a megváltozott környezeti állapothoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.