Ahogy már korábban megírtuk , a napokban többfelé nőtt a légszennyezettség az országban. Ennek következtében egyes települések levegőjét veszélyesnek, egészségtelennek vagy kifogásoltnak minősítették, Budapesten pedig életbe lépett a szmogriadó tájékoztatási fokozata.
Nagy bajt okozhat a szálló por
A nagy mértékű légszennyezettség azért veszélyes, mert a levegőben lévő szálló por a tüdőn keresztül bejut a vérbe is és gyulladásos folyamatokat indít el. Ez a gyulladásos folyamat minden szervet érint, az érrendszer belső szövetének sejtjeiben pedig sérülést okoz. Ez magas vérnyomással, anyagcserezavarokkal és a meglévő érelmeszesedések súlyosbodásával járhat - magyarázta a szakember. A rossz levegő ráadásul a tüdő nyálkahártyáját is károsítja, és elsősorban a krónikus tüdőbetegeknél okoz gyulladást.
A légszennyezés szervezetre gyakorolt rossz hatásai, illetve a gyulladásos megbetegedések ellen leginkább a rendszeres testmozgással lehet védekezni. Az érintett települések lakóinak azonban azt tanácsolja a Nemzeti Népegészségügyi Központ, hogy ne tartózkodjanak hosszabb ideig, illetve ne végezzenek aktív fizikai tevékenységet a szabadban. Az egészségtelen levegő főként a gyermekekre, az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre jelent veszélyt. A légszennyezettség köhögést, légúti irritációt és nehézlégzést idézhet elő.
A korábbi tájékoztatás szerint a kisméretű aeroszol részecskék (PM10) elsődleges forrása a helytelen lakossági tüzelés, de a jelenlegi időjárás is hozzájárul a levegőminőség kedvezőtlen alakulásához. A meteorológiai előrejelzés alapján nem várható javulás a következő napokban.