Pitvarfibrilláció: tünetmentesen okoz halált

A pitvarfibrilláció a leggyakoribb krónikus szívritmuszavar. A teljes népesség mintegy 2 százalékát érinti és a 40 év feletti felnőttek egynegyedénél alakul ki valamikor az életük folyamán. Tudjon meg többet a betegségről, és ismerje fel időben a tüneteket!

Mi az a pitvarfibrilláció?

A pitvarfibrilláció a szívritmuszavarok egyik formája. A betegség akkor jelentkezik, amikor a szív már nem képes többé fenntartani a normális ritmusát. Az erős és rendszeres izomösszehúzódások helyett gyors és szabálytalan elektromos ingerek keletkeznek, melyek a szív felső részének remegését, az úgynevezett pitvari fibrillációt okozzák. A gyors és szabálytalan szívverés a szív pitvarában lévő vér pangásához és vérrög képződéséhez vezethet, amely súlyos szövődményeket okozhat.

A pitvarfibrilláció tünetei és veszélyei

Sok betegség, probléma kísérőtünete lehet a szapora, heves, túl erőteljes szívverés, szívdobogás-érzés. Előfordulhat az is, hogy a szívverésünk rendszertelenné válik. Mennyire veszélyes és mit tehetünk ellene?

Dr. Bernard J Gersh a szív-érrendszeri betegségek specialistája szerint: "A pitvarfibrilláció egyike a 21. században egyre terjedő, három fő szív-érrendszeri járványnak.” Számos korcsoportot veszélyeztet a pitvarfibrilláció kialakulása, a kórállapot mégis az idősebb korosztályt érinti a leggyakrabban. 40 éves kor után a pitvarfibrilláció kockázata megemelkedik. Későbbi életkorban minden tizedik ember érintett lehet ebben a kórban, és ez a kockázat a társbetegségek kialakulásával (magas vérnyomás betegség, cukorbetegség stb.) csak növekszik.

A pitvari remegés (pitvarfibrilláció) kialakulásának az esetek jelentős részében markáns klinikai tünetei nincsenek, és betegenként eltérőek is lehetnek a panaszok. Pitvarfibrillációra figyelmeztető jelek: intenzívebb, szabálytalan szívdobogás-érzés, szédülés, stroke kialakulásának, mint a nem pitvarfibrillálóknak, amely azért érdemel különös figyelmet, mivel a pitvarfibrillációval kapcsolatos stroke általában súlyosabb kimenetelű, és nagyobb valószínűséggel eredményez rokkantságot vagy halált.

A pitvarfibrilláció komoly szövődményeket okozhat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ne végződjön stroke-kal a pitvarfibrilláció

A pitvarfibrillációval kapcsolatos stroke megelőzésére vonatkozó terápia főként a véralvadásgátlókra − vérhígítókra − fekteti a hangsúlyt. A vérhígítók gátolják a véralvadást a szervezetben, ezáltal jelentősen csökkentik az esélyét annak, hogy a szívben vérrög alakuljon ki, amely aztán leszakadva a véráramban egészen az agyi erekig jutva embóliaként stroke-ot okozhat.

Több mint fél évszázadig csak egyetlen antikoaguláns kezelési lehetőség állt rendelkezésre a stroke megelőzésére a pitvarfibrilláló betegek számára az ún. K-vitamin antagonisták (KVA) formájában. Ez a kezelés hatásosan csökkentette a stroke kockázatát, azonban ennek a hagyományos véralvadásgátló kezelésnek a valós klinikai gyakorlatban észlelt hatékonyságát szigorú követelmények és megszorítások nyomasztóan hosszú listája korlátozza: például a kezelés rendszeres és folyamatos laboratóriumi ellenőrzésére van szükség. Különböző étel-gyógyszer és gyógyszer-gyógyszer közötti kedvezőtlen kölcsönhatások alakulhatnak ki, amik jelentős ingadozásokhoz vezethetnek a kezelés hatékonyságát és biztonságosságát illetően. Ezek az étrendi megszorítások, a rendszeres ellenőrzések és a napi tevékenységek során előforduló korlátozások kedvezőtlenül befolyásolhatják a beteg életminőségét a KVA kezelés alatt.

Felismerve azt a terápiás klinikai igényt, amely a kezelés nagyobb biztonságosságára és kényelmére irányult, hat évvel ezelőtt új orális antikoagulánst −úgynevezett NOAC készítményeket (Novel Oral Anticoagulant, NOAC) – hoztak forgalomba, amelyek új kezelési lehetőséget biztosítanak a pitvarfibrillációban szenvedő betegek számára.

A NOAC-ok egyik legnagyobb előnye az a tény, hogy állandó adagban szedhetők, folyamatos laboratóriumi ellenőrzés nélkül kiszámítható és reprodukálható véralvadásgátló hatást biztosítanak a gyógyszer−gyógyszer kölcsönhatások alacsony valószínűsége és a gyógyszer−étel kölcsönhatások hiánya mellett. Ezen gyógyszerek összesített haszon-kockázat profilja előnyösebb a K-vitamin antagonistákhoz képest. Ez az új fejlesztés „egy gyökeres átalakulás, amely a pitvarfibrilláló betegek stroke megelőzésének egy teljesen új dimenzióját nyitja meg” − mondta Dr. Gregory Lip, a Birminghami Egyetem (Egyesült Királyság) Szív-érrendszeri Tudományok Központjának kardiológusa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.