A szívultrahang a kardiológia egyik leghasznosabb képalkotó vizsgálati módszere, amellyel számos betegség és rendellenesség kizárható vagy igazolható. De milyen esetekben érdemes szívultrahangot készíteni? A kérdésre Dr. Müller Gábor , a KardioKözpont szakorvosa válaszol.
Mire jó a szívultrahang?
A szívultrahang felhasználása igen sokrétű. Segítségével kideríthető, hogy milyen szerkezeti rendellenessége van a szívnek, és pontosan mérhető a szívüregek mérete, illetve faluknak vastagsága. A doppler technikának köszönhetően vizsgálható a szíven belüli véráramlás is.
Szívinfarktus után szívultrahanggal vizsgálható a szívizom károsodása és a kamra falainak mozgása. Ennek a vizsgálatnak fontos szerepe van a mellkasi fájdalmak kivizsgálása során, de a mellkasi trauma utáni károsodások kimutatására is alkalmas. Krónikus szívbetegség esetén a szív különböző részeinek működését vizsgálják ilyen módon, de felmérhetőek és ellenőrizhetőek a szív fejlődési rendellenességei is.
Mit kell tudni a vizsgálat menetéről?
Orvosi szempontból a szívultrahang egy roppant hasznos és informatív eszköz, sok esetben ez a kivizsgálás alapja. Előnye, hogy nem jár fájdalommal, injekcióval vagy sugárterheléssel. Minden élethelyzetben, egészséges és beteg pácienseknél is alkalmazható, nem szükséges hozzá semmiféle előkészület. A szívultrahangos vizsgálat időtartama körülbelül 20 perc - ismerteti a kardiológus.
A szívultrahangos vizsgálat a már ismert betegségek utánkövetésének is fontos része. Azonban megelőzési célból is szokták ajánlani ezt, különösen azoknak, akiknek a családjában már előfordult valamilyen szív- és érrendszeri betegség , vagy erős szívdobogást, mellkasi fájdalmat, nehézlégzést és csökkent terhelhetőséget tapasztalnak magukon. Ha nincs szervi elváltozás a tünetek mögött, akkor a kialakulás kockázatának csökkentése kaphatja meg a főszerepet. Ha pedig mégis fény derül valamilyen betegségre, a korai felismeréssel hatékonyabbá tehetjük a kezelést és kivédhetjük az esetleges szövődményeket - hangsúlyozta a szakember.