Kutatások szerint tízből kilenc nő esetében beszélhetünk legalább egy olyan rizikófaktor meglétéről, amely megnövelheti a szívbetegség kialakulásának esélyét. Ezek közé tartoznak a diagnosztizálatlan szívproblémák, a fogamzásgátló tabletta szedése, a dohányzás, a nem megfelelő táplálkozás, illetve a mozgásszegény életmód is. Ugyanakkor egy kanadai tanulmány szerint még azoknál is lehet esély a szívbetegség kialakulására, akiknél egyetlen rizikófaktor sincs jelen. Az alábbiakban a Women's Health cikke alapján sorra vesszük, nőként miket kellene még mindenképpen tudnunk a szívbetegségekről.
Az érszűkület fokozza a kockázatot
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét nagyban megnövelik a beszűkült vagy elzáródott artériák. Érdemes lemérni a derekunk és a csípőnk kerületét, és ha az előbbi szám a nagyobb, akkor valószínűleg hajlamosabbak vagyunk az érszűkületre.
Már tinédzserkorban is elindulhatnak kóros folyamatok
A szakemberek azt javasolják, hogy a szívünk egészségének rendszeres ellenőrzését már a húszas éveinkben kezdjük el. A szívproblémák kialakulása ugyanis gyakran már tinédzserkorban, illetve a húszas évek elején megkezdődik. Időben felismerve azonban nagyon jól kezelhetőek ezek az állapotok.
A nőknél más tünetek jelzik a szívrohamot
Mivel a nők és férfiak esetében mások lehetnek a szívroham tünetei , a felismerés sem mindig egyszerű. A férfiaknál általában a "klasszikus" tünetek jelentkeznek, mint a fájdalom, illetve az erős nyomásérzés a mellkas közepén vagy bal oldalán, amely néha a karba vagy az állkapocsba sugárzik. A nőknél azonban gyakoriak a kevésbé nyilvánvaló tünetek is, mint a hirtelen jelentkező fáradtság, nehéz légzés, emésztési panaszok, hátfájás vagy állkapocsfájdalom. Ha ezeket tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz!
A nőket kevesebben merik újraéleszteni ismeretlenül
Egy 2017-es amerikai kutatás szerint a nők a férfiaknál ritkábban kapnak szívmasszázst járókelőktől, ha nyilvános helyen éri őket egy szívroham. Ennek az lehet az oka, hogy újraélesztésnél erős nyomást kell gyakorolni a mellkasra, ezért sokan nem biztosak benne, hogy nőkön is el szabad-e végezni a kompressziót. Sokan nem tudják azt sem, hogy az újraélesztéshez nem feltétlenül szükséges a szájon át történő lélegeztetés.
Az aktív élet sem jelent biztos védelmet
Fontos tudni, hogy attól még, hogy valaki rendszeresen sportol és aktív életet él, sajnos kaphat szívrohamot, amely ráadásul mindenféle előjel nélkül is jelentkezhet. Éppen ezek miatt fontos a rendszeres ellenőrzés, illetve a nőknél a hormonális egyensúly változásaira is különös figyelmet kell fordítani. A menopauza utáni ösztrogénszint-csökkenés hatására például megnőhet a szívbetegség kockázata, főként azoknál a nőknél, akiknél anyai ágon már jelentkezett ilyen probléma a változókorhoz köthetően.
A pajzsmirigy -hormonok ellenőrzése is fontos. Ha ugyanis azok egyensúlya felborul, attól megemelkedhet a koleszterinszint is, ami károsíthatja a szívet.