Leggyakrabban a cukorbetegség és a visszértágulatok szövődményeként jelentkezik a lábszárfekély, ám Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint a trombózis nem megfelelő utókezelése esetén is igen gyakran léphet fel a probléma. Magyarországon az elhanyagolt mélyvénás trombózisok után kialakult úgynevezett posztrombotikus szindróma népegészségügyi jelentőséggel bír a betegek és az rokkantak magas száma, valamint a kezelések, műtétek ára miatt.
Nehezen gyógyuló seb a bokánál
Mivel igen nehezen és lassan gyógyul – vagy egyáltalán nem mutat gyógyhajlamot –, így sokakat hosszú éveken át is elkísér. Ezért komoly népegészségügyi problémaként tartják számon, ami nagymértékben kihat a beteg életminőségére, munkavégzésére.
A poszttrombotikus szindróma tünete is lehet
Lábszárfekély a mélyvénás trombózis szövődményeként is létrejöhet, az úgynevezett poszttrombotikus szindróma (PTS) keretein belül. Az állapot akkor alakul ki, amikor a trombózis utókezelése nem tart elég hosszan, hiszen a meghibásodott vénabillentyűk továbbra is ott maradnak. Ekkor a vénás keringés tovább romlik, melynek következtében a salakanyagok nehezebben tudnak elszállítódni. Mindemellett pangás alakul ki, így a sejtek és a szövetek kevesebb oxigénhez jutnak, ami gyulladásokhoz, később pedig fekély kialakulásához vezethet. Megfelelő terápia nélkül a PTS 8-10 éven belül kialakul, amin már csak igen nehezen lehet segíteni, így a hangsúly a prevención van - hangsúlyozza Prof. Dr. Blaskó György.
Precíz utókezelés
A mélyvénás trombózis legnagyobb veszélye az, hogy utána még nagyobb eséllyel kialakul egy újabb trombózis. Ennek elkerülése érdekében szakszerű utánkövetés és kezelés szükséges, ez pedig nem csak a probléma ismétlődését, hanem a lábszárfekély megjelenését is megelőzi. Ehhez azonban személyre szabott antikoaguláns kezelés szükséges, és ha a beteg régebbi típusú készítményeket szed, akkor az INR rendszeres ellenőrzése is elkerülhetetlen (az értéknek 2-3 között kell lennie). Ha a mélyvénás trombózis után a beteg életének nagyjából 80 százalékát képes INR 2-3-on belül leélni és tartósan él így, a PTS kialakulása elkerülhető. Ha egyéb tényezők is vannak (nagy varixok, túlsúly, meglassult vénás keringés) az alvadás gátlását hosszabb ideig javasolt végezni.
A már kialakult lábszárfekély nem, vagy alig gyógyítható, de ennek esélyét fokozza az abszolút tisztaság fenntartása és az alvadásgátló kezelés. Mindezeken kívül fontos, hogy a beteg odafigyeljen életmódjára, rendszeresen mozogjon, napi 2-3 litert igyon és hordjon kompressziós harisnyát a vénás keringés fokozása érdekében.