A HPV által okozott méhnyaki elváltozások megelőzése és kezelése lehetséges (x)

A nők évente felkeresik a nőgyógyászukat, aki elvégzi az ilyenkor szokásos szűrővizsgálatokat. A „Minden rendben!” mondat elhangzása után megkönnyebbülés következik. Egy HPV-pozitív eredmény azonban erős kétségekkel, néha kétségbeeséssel járhat.

Az egészséges felnőtt nők életük során szinte biztosan találkoznak a humán papillomavírus (HPV) valamelyik fajtájával. Nem csoda: a HPV a leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés, sőt, szakértők szerint nem túlzás azt állítani, hogy a normál szexuális élet elkerülhetetlen következménye.

A méhnyakrák egyik fő rizikótényezője a magas kockázatú HPV tartós fertőzése, amely méhnyaki elváltozásokat okozhat.

A méhnyakrák évente hozzávetőleg 530 000 megbetegedést jelent világszerte, amelyeknek csaknem 100 százalékát a humán papillomavírus okozza. Európában a statisztikák szerint 33 000 méhnyakrák-megbetegedést fedeznek fel évente, amely 15.000 esetben halállal végződik. 10-ből 8 szexuálisan aktív nő és férfi élete során valamikor megfertőződik HPV-vel.

A méhnyakrákok több mint 90 százaléka az ún. „transzformációs zónában”, alakul ki, ez a méhnyak azon része, ahol az endocervix mirigysejtjei és az ectocervix laphámsejtjei találkoznak. A méhnyak alsó, hüvelybe boltosuló részén található ez a fertőzésre különösen hajlamos terület. Az okokat számos kutatás során vizsgálták, de még nem teljesen világos a szakemberek számára, hogy miért ez a kialakulás helye. Az már annál inkább, hogy ha ebben a zónában megakadályozzák a vírus szaporodását, a betegség kialakulásának esélye jelentős mértékben lecsökken.

Méhnyakszűrés

Amikor meglátogatjuk nőgyógyászunkat, épp a transzformációs zóna az a terület, amelyet az orvos a méhnyak szűrésének során ellenőriz. Ugyanakkor jó tudni: a méhnyakszűrés nem rákvizsgálat, csupán egy teszt a HPV keresésére. Az orvos által végzett manuális és eszközös helyi vizsgálat is gyanús elváltozásokat fedhet fel, de a HPV laboratóriumból visszaérkező, pozitív eredménye már egyértelmű, és további vizsgálatokat tehet szükségessé.

Mit jelent, ha pozitív HPV-eredményt kaptunk?

A nőgyógyász tájékoztatásából megtudhatjuk, hogy milyen kockázati típusba tartozik a pozitív HPV-eredmény és ez mit jelenthet. Ha nincsenek látható elváltozások, általában gyakoribb szűrővizsgálatot rendel el az orvos. A talált elváltozások jellemzően a méhnyakban jelentkeznek, ahol az esetek 90 százalékában nagyjából két év alatt maguktól megszűnnek. A betegek 10-15 százalékánál azonban tartósan fennálló HPV-fertőzés alakulhat ki, amely egyes esetekben méhnyakrákká fajulhat.

Mit tehetünk, ha HPV-fertőzés alakult ki nálunk?

Egy olyan vírusfertőzésről van szó, amelyet a hagyományos módon – gyógyszerekkel például – nem lehet eltávolítani a szervezetből. Léteznek azonban innovatív módszerek, amelyek már tudományos bizonyítékok alapján is hatékonyan segíthetnek ebben a helyzetben. A Colpofix hüvelyi gélspray kezelés minden olyan nő számára ajánlott, akit humán papillomavírus (HPV) fertőzött meg, függetlenül attól, hogy kialakult-e méhnyaki elváltozás, illetve, hogy a vírus mely kockázati típusba sorolható. A már kialakult méhnyaki elváltozás esetében ez a kezelés elősegíti az elváltozások visszafejlődését és az újbóli hámképződést is.

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz. Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A teljes gyógyulás érdekében azonban kiemelten fontos, hogy legalább három hónapon keresztül használjuk a készítményt.

A hüvelyi gélspray-vel kezelt közel ezer nő pozitív HPV-teszttel rendelkezett, vagy alacsony fokú méhnyaki elváltozással (CIN 1 eredménnyel) diagnosztizálták.

A Colpofix karboxi-metil-béta-glükánon alapuló terápiája javítani tudta a hüvely általános egészségét, valamint a hüvelyi mikrobiom egészséges működéséhez és/vagy helyreállításához is hozzájárult. A hüvelyben egy nyálkahártyára tapadó filmréteget hoz létre, amely véd a külső fertőzésektől, ezen kívül segíthet fenntartani és szabályozni a méhnyak és hüvelyi nyálkahártya területeinek élettani feltételeit.

A hüvelyi mikrobiom fontos szerepet játszik a női nemi működésben. Úgy tűnik, hogy a Lactobacillus crispatus, L. gasseri, L. iners és L. jensenii uralják a legtöbb egészséges nő hüvelyét. A hüvelyi mikrobiom összetételét persze számos más tényező is befolyásolja: etnikai hovatartozás, az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintjének változásai a menstruációs ciklus során, a menstruáció vagy a menopauza állapota, a szintetikus hormonok fogamzásgátlási célú, elterjedt alkalmazása, nemi érintkezés, a higiéniai gyakorlatok és fertőzések egyaránt.

Sok tudományos bizonyíték van arra, hogy a hosszan tartó HPV-fertőzés összefüggést mutathat a hüvelyi lactobacillusok megváltozott jelenlétével és az átalakult mikrobiommal. Az egészséges hüvelyi mikrobiom egyfajta védekezés a HPV-vel szemben.

Összességében a vizsgálat eredményei szerint elmondható, hogy a Colpofix a kezelt nők 96 százalékában elősegítette az enyhe fokú méhnyakelváltozások visszafejlődését és az újbóli hámképződést, ha minimum 3, de legfeljebb 6 hónapig használták a hüvelygélt.

Hogyan kell használni a Colpofixet?

A hüvelyben alkalmazható hagyományos szerek általában szilárdak, majd folyadékká alakulnak át. Így viszont a hatóanyag egy része távozhat a hüvelyből, ami egyrészt a hatásfok csökkenésével járhat, másrészt kellemetlen érzés egy nő számára. A Colpofix az alkalmazásakor kifejtett mechanikus nyomás után folyadékká alakul át, ám a hüvelybe kerülve ismét gél formátumúvá válik, így hatékonyan oszlik el a méhnyaki-hüvelyi nyálkahártya felszínén, tartós védelmet nyújtva a kritikus területen.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +8 °C

Hazánk nyugati felében derült, keleten gomolyfelhős, napos idő a jellemző, majd ott is csökken a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A délnyugatira forduló szél többfelé megélénkül. A csúcshőmérséklet 16 és 22 fok között valószínű. Késő este jobbára 9 és 16 fok közötti értékeket mérhetnek. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy most pár napig nem várható jelentős fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra