A gombás hüvelyfertőzésről fontos tudni, hogy nem tartozik a nemi betegségek közé, azaz nem szexuális úton terjed. Elvétve fordul elő, hogy a nők megfertőzik hüvelygombával a férfiakat – elsősorban akkor, ha az immunrendszerük legyengül, antibiotikumos kezelést kapnak vagy valamilyen egyéb alapbetegséggel, például fitymaszűkülettel vagy cukorbetegséggel küzdenek –, a kórokozóval való ide-oda pingpongozás pedig még ritkább. A hüvelygomba alapvetően nem kívülről kerül a szervezetbe, hanem a nők saját hüvelyflórájában is megtalálható Candida gombák kezdenek kóros szaporodásba, ha a hüvelyváladék egészséges összetétele valamiért felborul. Ez történt a víziaerobik-oktatóként dolgozó Csenge esetében is.
Az úszómedence is hajlamosíthat rá
„Amikor már többször egymás után alakultak ki nálam a tünetek, nőgyógyászhoz fordultam. Elmagyarázta, hogy a betegség elsődleges oka a saját hüvelyflórám egyensúlyának felborulása, ami esetemben munkahelyi ártalom is lehet. Gyakran megyek ki-be a medencébe, és sok időt töltök vizes fürdőruhában. A nedves, meleg környezet pedig sajnos kifejezetten kedvez a gombák szaporodásának” – mondta el Csenge, aki azt is megtudta, hogy emellett a medencében lévő erős vegyszerek, főként a klór könnyen károsíthatja a hüvelyflórát.
Érdemes tudni azt is, hogy szintén hüvelygombára hajlamosíthat a rosszul szellőző anyagból készült fehérnemű viselése, a túlságosan ritka vagy éppen a túlzottan gyakori mosakodás – különösen hagyományos, lúgos, illatosított szappanokkal –, a felesleges hüvelyöblítés, a méhen belüli fogamzásgátlók, az immunrendszer általános gyengülése, valamint a dohányzás, az alkohol és a stressz.
Gyakori tévhitek
„Sajnos az is előfordult már, hogy a hüvelygombám félreértéseket okozott. Csak rövid ideje volt még párkapcsolatom, amikor elkezdődtek a tünetek, a párom pedig először nehezen hitte el, hogy nem azért alakult ki, mert megcsaltam őt valakivel, és elkaptam valakitől a fertőzést. Végül szerencsére megértette, hogy semmi ilyen nem történt” – mondta el Csenge, aki azt tapasztalta, hogy sokszor nemcsak a férfiak, de a nők sincsenek tisztában azzal, hogyan alakul ki a hüvelygomba. „Az egyik barátnőmnél antibiotikum-kezelés utóhatásaként jelentkezett. Egészen addig ő sem tudta, hogy ezek a gyógyszerek a kórokozók mellett nemcsak a bélflórában élő jótékony baktériumok számát csökkentik le, hanem a hüvelyflórát védelmező Lactobacillusokat is megtizedelik. Ha pedig ez megtörténik, a kórokozók könnyen elszaporodhatnak, és máris kész a baj. Persze neki szintén magyarázkodnia kellett otthon emiatt.”
Jól felismerhető tünetek
A hüvelygomba valóban
gyakran jelentkezik antibiotikumkúrák mellékhatásaként. Tünetei általában
könnyen felismerhetőek: ilyen a szeméremkörnyéken tapasztalható viszketés
és/vagy égő érzés, valamint a túrószerű, fehér, darabos, szagtalan
hüvelyváladék. A szeméremajkak megduzzadhatnak, kipirosodhatnak, az együttlét és
a vizeletürítés pedig fájdalmassá válhat. Amennyiben a tünetek egyértelműek, a
patikában vény nélkül kapható készítmények is segíthetnek megállítani a gombák
szaporodását, bizonytalanság vagy súlyos fertőzés esetén azonban érdemes
nőgyógyászhoz fordulni.
„Nálam a tipikus állagú hüvelyfolyás mellett általában viszketés helyett fájdalommal jelentkezik a hüvelygomba” – magyarázta Csenge, aki azt is elmondta, hogy ha gyorsan tud lépni ellene, általában nincs szüksége orvosi segítségre. „Szerencsére a patikában már többféle hatóanyag-tartalmú készítmény elérhető. Némelyik a hüvelyflóra helyreállítását is segíti, amit időnként – például betegségek alatt, menstruáció vagy antibiotikumszedés után, illetve stresszes időszakokban – kúraszerűen, megelőzésképpen is alkalmazok. Azt vettem észre, hogy amióta alapvetően erős és egészséges a saját hüvelyflórám, sokkal ritkábban jelentkezik nálam a gombás fertőzés. Persze most már sokkal jobban figyelek arra is, hogy lehetőleg kevés időt töltsek vízben vagy vizes fürdőruhában a medenceparton.”