„A hüvely akkor a legegészségesebb, ha pH-értéke alacsonyabb, mint a test többi részéé. A hüvely normális pH-értéke valahol 3,8 és 4,5 között mozog, bár menopauza után lehet magasabb" – mondja dr. Heather Bartos, szülész-nőgyógyász. Ez a savas környezet abban segít, hogy az egészséges hüvelyben élő, a hüvelyflóra egyensúlyáért felelős Lactobacillusok maradjanak túlsúlyban, meggátolva ezzel a káros mikrobák szaporodását, kártékony kórokozók megtelepedését a női nemi szervben.
A normál és kóros flóra közötti különbségekről
A hüvelyflóra állapota folyamatosan változik, függ:
· az életkortól,
· a menstruációs ciklustól,
· valamint az olyan hormonális változásoktól, mint például a változókor, de gyógyszerek – elsősorban antibiotikumok és hormonkészítmények – is hatással vannak rá,
· ahogy a személyi higiénia, a hüvelyt ért irritációk, a táplálkozás, az immunrendszer általános állapota, valamint a különböző betegségek, például a diabétesz vagy az inzulinrezisztencia,
· a szorongás, a depresszió, a stressz szintén felboríthatja ezt a nagyon sérülékeny egyensúlyt.
Ha a Lactobacillusok száma csökken, a hüvelyi pH lúgosabb irányba tolódik, ami kedvez a fertőzések kialakulásának. Gondot okozhat továbbá a gyakori partnercsere, a túl szoros, műszálas fehérnemű, a vécéhasználat után rossz irányba (hátulról előre) végzett törlés is.
A méhnyakban és a hüvelyben található mirigyek által termelt hüvelyváladék eltávolítja az elhalt sejteket, tisztán és egészségesen tartja a hüvelyt. Az egészséges hüvelyflóra szagtalan, a szeméremdomb, a kis- és nagyajkak, valamint a csikló és a hüvelybement nem duzzadt, nem piros, nincsenek rajta külsérelmi nyomok, kiütések.
Kóros esetben a hüvelyi váladék szokatlanul bő, darabos, bűzös, habos, szürkés vagy zöldes színű, valamint fájdalommal és viszketéssel járhat. Bakteriális hüvelyfertőzés esetén például a hüvelyváladék bőséges, fehér vagy szürkés színű és kellemetlen, leginkább halra emlékeztető szagú lesz. Gombás hüvelyfertőzés esetén pedig a hüvelyfolyás sárgásfehér színű, állagát tekintve leginkább sűrű, túrós jellegű.
Tanácsok a hüvelyflóra egészségének megőrzésére
· A probiotikumok idegen tejsavtermelő baktériumokat tartalmaznak, és direkt kell bejuttatni őket a hüvelybe. Ideális esetben több baktériumfaj alkotja, amelynek összetétele alkalmazkodik a hüvelyhez, de sajnos az ilyen készítmények ritkák. Hátrányuk általában, hogy az ilyen kívülről bejuttatott tejsavbaktérium testidegen, és legtöbbször egyetlen baktériumtörzs alkotja, ezért önmagában elég esendő, azaz egyetlen pótolt Lactobacillus fajból nehezen lesz saját hüvelyflóra!
· Érdemes ügyelni a ruháink tisztítására: a szoros, rosszul szellőző anyagok, illetve bizonyos mosószerek és öblítők is irritációt válthatnak ki.
· Strandolásnál, uszodában vagy szaunahasználat esetén érdemes szem előtt tartani, hogy a mesterséges vizek klórral történő fertőtlenítése eleve meggyengítheti a hüvelyflórát, illetve ügyeljünk a vizes fürdőruha mielőbbi szárazra cserélésére, mivel a párás, meleg környezet kifejezetten kedvez a gombák elszaporodásának.
· A gombák burjánzását serkenthetik a szénhidrátban gazdag ételek, ezért lehetőleg kerüljük a péksüteményeket, tésztaféléket, kenyeret.
· Ha antibiotikum-kúrát javasol az orvos, érdemes nemcsak a bél-, hanem a hüvelyflórát helyreállító készítményeket is alkalmazni. Olyan tejsavtartalmú hüvelykrémet válasszunk, amely nemcsak a hüvelyi pH-t állítja helyre, hanem tartalmaz egyéb olyan összetevőket, amelyek segítik a Lactobacillusok szaporodását.
· Enyhébb esetben hatékonyak lehetnek a patikában vény nélkül kapható készítmények is. Tipikusan gombás vagy bakteriális fertőzésre utaló tünetek esetén alkalmazhatóak különböző hüvelykúpok, -gélek, -krémek vagy -tabletták.