A bakteriális vaginózis a leggyakoribb intim fertőzés, amelyet a nők nagy része élete során legalább egyszer megtapasztal. Elsősorban a 15 és 44 év közötti nőket érinti. A fertőzések mintegy 50%-ában alig vannak tünetek, és ezek esetenként kezelés nélkül is megszűnnek.
A fertőzés hátterében a hüvely egészséges önszabályzó rendszerének egyensúlyvesztése áll. A kórokozók megtelepedése ellen védő Lactobacillusok (a fertőtlenítő hatású hidrogén-peroxidot termelő tejsavbaktériumok) számának lecsökkenésével a hüvely pH-értéke emelkedni kezd, enyhén savasból lúgossá válik, ami utat engedhet a gyulladást okozó baktériumok túlszaporodásának. Ez az állapot leggyakrabban antibiotikum-kezelések után lép fel, de számos más körülmény is elősegítheti a kialakulását.
A vaginózis jellemző tünetei:
- rendellenes, szürkésfehér színű, kellemetlen halszagú hüvelyváladék,
- kifejezetten ritkán jelentkezik hüvelykörnyéki égő, viszkető érzés (ezért nem vaginitis, hanem vaginózis),
- fájdalommal járó közösülés,
- a hüvelyi pH megváltozása.
Mitől borulhat fel az egyensúly? Mi áll a visszatérő bakteriális vaginózis hátterében?
Ideális esetben tehát az ún. jó baktériumok (Lactobacillusok) sokkal nagyobb arányban vannak jelen a hüvelyben. Ha a rossz baktériumok (egyes aerob és főleg anaerob törzsek) száma túlzottan megemelkedik, felborul az egyensúly, és kialakul a bakteriális vaginózis.
A hüvelyben lévő baktériumok összetételének megváltozása többféle külső hatás következménye lehet. A bakteriális vaginózis gyakori visszatérésének okát nem mindig egyszerű megtalálni, hiszen számos körülmény előidézheti, de a betegség főként szexuális aktus és a menzesz után lángol fel.
· A szexuális aktussal összefüggésben felborulhat a hüvely baktérium-összetételének egyensúlya: a védelmet jelentő Lactobacillusok száma lecsökken. Fokozott szexuális aktivitás, gyakori partnercsere is kiválthatja.
· Helytelen tisztálkodási szokások (pl. dezodorok, illatosított termékek használata a hüvelybemenet környékén), túlzott irrigálás.
· A nők többségénél a menstruáció idején gyakrabban fordul elő hüvelyfertőzés. Fontos, hogy a tampont megfelelő időközönként cseréljük, mert a menstruációs vér megváltoztatja a hüvelyi pH-értéket, emiatt pedig felborulhat az egészséges egyensúly. A betétet se használjuk a szükségesnél hosszabb ideig: ha elmúlt a vérzés, onnantól a mindennapos betéthasználat felesleges, mivel – különösen az illatosított változat – bőrirritációhoz vezethet.
· Dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás is felboríthatja az egyensúlyt.
· Az immunrendszert gyengítő betegségek, cukorbetegség, vashiány, vérszegénység.
· Antibiotikum-kúra és kemoterápia mellékhatása is lehet.
· Hormonális változások (fogamzásgátló, várandósság).
· Ritkán méhen belüli fogamzásgátló eszközök használata (spirál).
· Szűk, műszálas ruhák viselése, szőrtelenítés.
· Stressz is lehet a kiváltó ok.
A kórokozók megtelepedése ellen védő Lactobacillusok (tejsavbaktériumok) számának lecsökkenésével a hüvely pH-értéke emelkedni kezd, enyhén savasból lúgosabbá válik, ami utat engedhet a gyulladást okozó baktériumok túlszaporodásának. Ez az állapot leggyakrabban antibiotikum-kezelések után lép fel, de számos más körülmény is elősegítheti a kialakulását.
„A hüvelyfolyásomon vettem észre, hogy valami nincs rendben, rendkívül kellemetlen volt a szaga, és fehéres-szürkés a színe. Korábban is volt már hüvelyfertőzésem, így azonnal cselekedtem, és a nőgyógyászomhoz fordultam. Antibiotikum-kúrát írt elő, amelytől pár nap alatt jobban lettem. Hamar el is felejtettem ezt a problémát, és visszacsöppentem a mindennapi életbe, a hajtás, az egészségtelen táplálkozás, a folyamatos stressz világába. Teljesen nyugodt voltam, hogy antibiotikumot szedek, ezért egészen biztos megoldódott a problémám. De nem így lett, a bakteriális hüvelyfertőzés tünetei visszatértek, és én már nagyon el voltam keseredve. Fájdalmat okozott az együttlét, ami miatt szorongtam, a párommal egyre többet vitatkoztam, ingerült voltam és végtelenül szomorú, reményvesztett. Végül egy barátnőm segített rajtam: elmondta, hogy egy ilyen hüvelyi fertőzés esetén – ráadásul antibiotikum szedése mellett – figyelni kell a hüvelyflóra helyreállítására is. Erre célzott készítményt a gyógyszertárban kaptam. A lokálisan alkalmazható hüvelykrémek ugyanis segítik a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok szaporodását, ezáltal kiküszöbölhető, hogy a fertőzés újra és újra visszatérjen. Bogi volt az én mentőangyalom. Az életem egy katasztrófa volt, az életminőségemre teljesen rányomta a bélyegét ez a fertőzés! Soha többé nem akarom megtapasztalni” – mesélte Luca.
Kezelési stratégiák a bakteriális hüvelyfertőzésre
Ha az egészséges hüvelyflóra sérül vagy meggyengül, személyre szabottan kell regenerálni, hogy elejét vegyük a visszatérő bakteriális hüvelyfertőzésnek. A hüvely védelmét biztosító saját tejsavbaktériumainkat a táplálásukat szolgáló prebiotikumok használatával erősíthetjük meg. Kialakult bakteriális hüvelyfertőzés kiegészítő kezeléseként használjunk speciális hüvelyflóra-helyreállító készítményt.
„A bakteriális hüvelyfertőzés néhány esetben magától elmúlik, különösen, ha segítjük a tünetek csökkentését. Ilyenek lehetnek a nem vényköteles, a hüvelyflóra egyensúlyát visszaállító termékek, az illatosított intim termékek elhagyása, a pamut fehérnemű viselése és a kiegyensúlyozott étrend. A normál hüvelyflóra helyreállítása érdekében többféle Lactobacillus alfajt tartalmazó hüvelyi készítmény javasolt (probiotikumok). Ha mindezek hatására sem múlik el a panasz, orvoshoz kell fordulni, hiszen sokszor antibiotikumok alkalmazására van szükség, akár tabletta, akár hüvelybe juttatandó készítmény formájában” – tanácsolja dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.
· Ne vigyük túlzásba az intim mosakodószerek, irrigálók használatát, mert azok is felboríthatják a hüvelyflóra egészséges egyensúlyát. Az intim tisztálkodáshoz használjunk lehetőleg semleges pH-jú, illatmentes mosakodókat.
· Érdemes az aktus előtt és után is pisilni, hogy a húgyhólyagba feljutott baktériumoknak ne legyen lehetőségük megtapadni.
· Idegen helyen a WC-deszkára soha ne üljünk rá közvetlenül! Ügyeljünk a gáttájék törlésének helyes irányára, az mindig elölről hátrafelé történjék, nehogy a végbél felől kórokozók jussanak a hüvelybe vagy a húgycsőbe.
A prebiotikum a hasznos baktériumok „tápláléka”, a prebiotikumok egyszerű (pl. maltodextrin) és összetett szénhidrátok (pl. glikogén), amelyek segítik a probiotikus baktériumok megtelepedését és szaporodását. Ha kiküszöböljük a hajlamosító tényezőket, valamint betartjuk az orvos által javasolt életmódbeli változtatásokat, akkor jó eséllyel elkerülhetjük a bakteriális hüvelyfertőzés újbóli kialakulását.