A kóros hüvelyfolyás egyik leggyakoribb oka a hüvelygomba, amely a legtöbbször a – hüvelyben természetes módon is jelen lévő – Candida-gomba kóros elszaporodásának számlájára írható. A fehér vagy sárgás árnyalatú, sűrű, esetenként túrószerű hüvelyváladékhoz ráadásul jellemzően egyéb kellemetlenségek is társulnak, amelyek komolyan befolyásolhatják, hogyan érzed magadat a bőrödben.
„Lassan megőrülök tőle”
Ahogy az a TwoXChromosomes nevű Reddit-felhasználó posztjában is olvasható, a hüvelygomba rendszeres kiújulása igencsak megkeserítheti egy nő életét. A nő évekig küzdött a makacs fertőzéssel, amely főleg akkor lett súlyos, amikor megismerkedett jelenlegi párjával. „Már 14 hónapja együtt vagyunk, és minél többet szexeltünk, annál rosszabb lett a helyzet” – fogalmazott, és nem ő az egyedüli, aki megosztotta szenvedését a fórumon. A zavaró folyás mellett ugyanis még nők százai küzdöttek már olyan panaszokkal, amelyek az őrületbe kergették őket.
Egyebek mellett az alábbiak okozhatnak szenvedést a mindennapi életben:
- fájdalmas vagy kényelmetlen közösülés;
- állandó, szinte elviselhetetlen viszketés odalent;
- fájdalom és bőrpír az intimtájékon;
- ingerlékenység és hangulatingadozások.
A nehézségek azonban itt még nem érnek véget. Az állandó viszketés és a szex közben érzett kellemetlenségek jelentősen csökkenthetik mind a libidót, mind az önértékelést. Társaságban, a boltban vagy akár a munkahelyen kifejezetten zavarba ejtő lehet, ha rád jön a vakaródzhatnék. Ráadásul, akármennyire is viszket, a gyulladt szeméremtájékot tilos dörzsölni, ezzel ugyanis csak tovább fokozódhat a gyulladás, és még elviselhetetlenebbé válhat az odalent jelentkező égő érzés.
Így tehát könnyen belekeveredhetsz egy ördögi körbe, hiszen a gyulladt nemi szervek egyre jobban viszketnek, és szinte alig tudsz majd másra gondolni, mint a vakaródzásra. Ez megakadályozza, hogy a munkádra vagy egyéb fontos dolgokra koncentrálj, és még pihenni sem tudsz tőle rendesen, így reggelente kimerült leszel. Mindez összességében pedig akár komoly szorongásos vagy depressziós tüneteket is kiválthat.
Tippek a panaszok enyhítésére
A kellemetlenségek enyhítéséhez, illetve az életminőséged normalizálásához a legfontosabb lépés, hogy nőgyógyászhoz fordulj. Csak a szakember képes ugyanis megállapítani a hüvelyi fertőzés pontos okát, illetve kiválasztani a számodra legmegfelelőbb terápiás és kiegészítő készítményeket. Az orvosi vizitet követően pedig számos szabályt ajánlott betartanod, hogy mielőbb újra jól érezhesd magadat a bőrödben.
- Az orvos által előírt gyógyszereket, hüvelykúpokat és krémeket mindig a szakember által előírt módon, mennyiségben és ideig alkalmazd!
- Amíg hüvelykrémmel és/vagy hüvelykúppal kezeled magadat, ne használj tampont! Ezek ugyanis felszívhatják a fontos hatóanyagokat, így nem hat majd megfelelően a kezelés.
- Ne vakard! A viszketést inkább hűsítő borogatással vagy ezt a célt szolgáló kúpokkal enyhítsd!
- Bármennyire is erősödik benned a késztetés fokozottabb tisztálkodásra, nem érdemes naponta többször megmosni a szeméremtestet és kiöblíteni a hüvelyt. A túlzásba vitt tisztálkodás legalább annyit – ha nem többet – árt, mint a higiénia elhanyagolása.
- Ne használj agresszívan tisztító szappant odalent! Egy illatmentes, gyengéd tusfürdő is éppen elég!
- Amikor csak lehet, hagyd a szabad levegőn megszáradni a szeméremtestet, és ha teheted, aludj bugyi nélkül!
- Ha átnedvesedik vagy vizes lesz a nadrágod és az alsóneműd, minél előbb cseréld azokat száraz ruhára!
- Ne vegyél ülőfürdőt, inkább zuhanyozz!
- Menstruáció idején cseréld gyakran az egészségügyi betétet!
- A pamutból készült fehérneműket és a laza, szintén pamut nadrágokat részesítsd előnyben!
- Próbáld meg minimalizálni a cukorbeviteledet!
- A kezelés végéig tartózkodj a szextől! Ha mégis ágyba bújnál valakivel, jól gondold át a védekezési módokat, egyes hüvelyben használatos gyógyszerek – pontosabban a bennük lévő olajok – ugyanis gyengíthetik a latex óvszerek ellenállóképességét.
Ahogy tehát a fentiekből már láthatod, a hüvelygomba igen nagy hatással lehet az életminőségedre, megfelelő kezeléssel és támogatással azonban jól kezelhető a probléma. A lényeg, hogy ne vedd félvállról a panaszaidat, és ne félj beszélni róluk egy szakemberrel!