Gyógymód nincs, de a tünetek enyhíthetők. Mutatjuk, hogyan!

Meglepő, de tény: a megfázásra a gyakorisága ellenére sincs gyógymód, legfeljebb enyhíthetünk a tüneteken. Tippek nátha idejére.

A nátha, más néven megfázás azon felső légúti betegségek gyűjtőfogalma, amelyeket vírusok okoznak. A nátha a leggyakrabban előforduló betegségek közé tartozik. Leggyakoribb kiváltói az úgynevezett rhinovírusok.

A kórokozók leginkább cseppfertőzéssel, beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján a levegőbe kerülve terjednek. Stressz, vitaminhiány, más betegség hatására legyengülhet az immunrendszerünk, így a szervezetünket könnyebben betegítik meg a vírusok, de akkor is könnyebben megfázhatunk, ha fáradtak, krónikusan kialvatlanok vagyunk.

A GYÖMBÉR SEGÍTHET CSILLAPÍTANI A KÖHÖGÉST. FOTÓ: GETTY IMAGES
A GYÖMBÉR SEGÍTHET CSILLAPÍTANI A KÖHÖGÉST. FOTÓ: GETTY IMAGES

A megfázás leggyakoribb tünetei:

- orrdugulás, orrfolyás,
- torokfájás, köhögés,
- tüsszögés,
- fej- és végtagfájdalom,
- étvágytalanság, általános gyengeség,
- láz vagy hőemelkedés. 

Mi segíthet?

Ágynyugalom

A pihenés és az alvás segíti a szervezet regenerációját, így hamarabb meggyógyulhatunk. Ha nagyon nem tudunk elszakadni a munkától, akkor megoldást jelenthet a home office, hiszen így nyugalomban, az irodai környezettől távol, az otthonunkban dolgozhatunk és gyógyulhatunk.

Sok folyadék

A bőséges folyadékfogyasztás elengedhetetlen, hiszen segíti a kiszáradás elkerülését. A meleg italok vagy levesek előnye, hogy nyugtatóan hatnak a nyálkahártyára, és serkentik a nyálka áramlását, ami az orrdugulás ellen lehet hasznos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos, hogy ilyenkor meleget igyunk. A meleg gyógyitalok hatékonyan enyhítik a tüneteket, a mézes, citromos tea például vitaminok, antioxidánsok gazdag forrása.

Apa köhög, anya tüsszög, a gyereknek pedig már hetek óta folyik az orra – bár a nátha alapesetben könnyen és gyorsan gyógyuló betegség, igazi rémálommá válhat, ha az egész család elkapja. Hogyan előzzük meg a bajt, és mit tehetünk, ha már megbetegedtünk?

Vessük be a gyógynövényeket!

Az antibakteriális hatású eukaliptusz, a kámfor vagy a levendula illóolaját csepegtessük a fürdővízbe vagy a párologtatóba, a gyógyteák közül vessük be a csipkebogyót, a hársfavirágot, a kamillát és a borsmentát.

A forró levesnek párja nincs

Együnk C- és D-vitaminban gazdag ételeket, mint például káposzta, banán, narancs, pomelo, mandarin és paprika, de egy tányér meleg, gőzölgő húsleves vagy a sárgarépában, karalábéban, fehérrépában gazdag zöldségleves is sokat javíthat a közérzeten.

Gargalizáljunk!

A sós vízzel való gargalizálás, valamint a torokspray-k mérsékelhetik a torokban jelentkező fájdalomérzetet.

Használjunk párásítót!

A párásítás, a levegő nedvesítése jót tesz a nyálkahártyáknak.

Gyömbér

Tudományos bizonyítéka is van a gyömbér gyógyító tulajdonságainak. Néhány szelet nyers gyömbér forró (de nem forrásban lévő) vízben segíthet megnyugtatni a köhögést vagy a torokfájást.

Tudtad?
A fokhagyma fogyasztása enyhíti a tüneteket megfázáskor és egyes kutatások szerint egyfajta természetes probiotikumként segít elkerülni a megfertőződést! A torma kiváló légzéskönnyítő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.